Co to jest serwonapęd?

Mimo że serwonapędy są jednym z podstawowych elementów wykonawczych w różnego rodzaju automatyce przemysłowej, to wiedza na ich temat nie jest powszechna. Dlatego też zawsze warto choć w zarysie przybliżyć, czym są i jak działają.

Mówiąc najogólniej, serwonapęd to układ służący do pozycjonowania osi według założonych parametrów ruchu, takich jak np. prędkość, przyspieszenie czy pozycja. Sam ruch osi jest z kolei możliwy dzięki pracy silnika elektrycznego, na ogół korzystającego z prądu przemiennego, rzadziej ze stałego. Warto w tym miejscu dodać, że ruch obrotowy osi może zostać też zamieniony na ruch liniowy – np. poprzez zastosowanie śruby pociągowej – co dodatkowo zwiększa możliwości zastosowania serwonapędu. Ważną cechą tego typu układów jest także możliwość takiej ich regulacji, by utrzymywały odpowiednią pozycję, prędkość czy moment niezależnie od zaistniałych zakłóceń – mówi specjalista z firmy Newtech.com.pl.

Serwonapęd – jak jest zbudowany?

Jak już wspomniano, podstawowym elementem serwonapędu jest silnik elektryczny, zasilany – w zależności od modelu – prądem stałym lub przemiennym. Stanowi on element wykonawczy i jest połączony ze sterownikiem odpowiadającym za generowanie wartości nastaw silnika. Informację zwrotną zapewniają z kolei odpowiednie czujniki w postaci enkodera (np. inkrementalnego, absolutnego, pojemnościowego lub magnetycznego) czy też rezolwera, które wykrywają aktualną pozycję, prędkość obrotową czy inną cechę elementu wykonawczego i przekazują ją do sterownika. Całość pracy serwonapędu odbywa się więc w układzie zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego.

Oczywiście trzy wymienione elementy, z których zbudowane są serwonapędy – element wykonawczy (silnik), sterownik i czujnik – mogą mieć różną postać i możliwości w zależności od typu i zadań. Każdy serwonapęd musi też korzystać z odpowiedniego okablowania czy też wzmacniacza, który przetwarza sygnał ze sterownika do silnika. Opcjonalnie w układach tego rodzaju stosuje się także mechanizmy służące do zamiany generowanego przez silnik ruchu obrotowego w inną jego formę – np. ruch liniowy.

Zastosowanie serwonapędów w automatyce przemysłowej

Oczywiście duża popularność serwonapędów nie wzięła się z niczego. Wynika ona z bardzo szerokich możliwości zastosowania tego typu urządzeń w różnego rodzaju automatyce.

Zastosowanie serwonapędów jest naprawdę bardzo szerokie. Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie szczególnie istotne są precyzyjne zajmowanie i zmiana pozycji, duże możliwości regulacyjne oraz bezproblemowa praca zarówno z dużymi, jak i małymi prędkościami przez różnego rodzaju mechanizmy. Wobec tego serwonapędy doskonale sprawdzają się jako element składowy precyzyjnych wtryskarek, maszyn służących do wiercenia czy sterowania stołem obrotowym. Dodatkowo używane są one także w procesach pakowania i przenoszenia produktów, rozwijania i zwijania materiałów, przenośnikach taśmowych czy też dokręcaniu śrub z określonym momentem siły. Jako ciekawostkę można też dodać, że serwonapędy stosowane są także w robotyce czy mniej poważnym, ale widowiskowym modelarstwie sportowym. Jak więc widać, bez serwonapędów trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie całych branż gospodarki – dodaje specjalista z firmy Newtech.com.pl.

Serwonapędy stanowią więc bardzo ważny element nowoczesnej automatyki przemysłowej. Dzięki swej użyteczności oraz szerokim możliwościom sprawdzają się one w bardzo wielu zastosowaniach. Warto wspomnieć, że wybierając odpowiednie serwonapędy dla potrzeb firmy, koniecznie trzeba wybierać spośród rozwiązań dobrych producentów. Tylko bowiem precyzyjne i niezawodne serwonapędy zagwarantują odpowiednią jakość i szybkość produkcji.