Wartość inwetycji to ponad 62 mn zł, a Unia Europejska wyłoży ponad 30% tej kwoty - 25,8 mln zł. Władze MPEC podpisały już umowę  z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Pozostałe środki będą pochodziły z budżetu MPEC.

Jak poinformował NFOŚiGW, głównym efektem realizowanego przez trzy lata projektuc ma być mniejsza emisja gazów cieplarnianych do środowiska oraz oszczędność energii.

Oprócz budowy sieci, realizacja inwestycji obejmuje też wymianę armatury w komorach ciepłowniczych, wentylację grawitacyjną i odwodnienie komór cieplnych.

Projekt składa sie z 27 zadań, z których część już jest realizowana. Inwestycja zakończy się w 2020 r. - zmodernizowane zostaną zarówno małe, ale istotne odcinki sieci, jak i sieci osiedlowe. 

Inwestycję wybrano do dofinansowania w trybie pozakonkursowym, ponieważ spełniła wymogi planu gospodarki niskoemisyjnej oraz strategii tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) dla Białegostoku,

ZIT dla Białegostoku i ościennych gmin, z którymi miasto tworzy Białostocki Obszar Funkcjonalny, posiada oddzielne zasoby finansowe w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Przeczytaj także: Na Śląsku "drzewa" naładują Twój telefon