Zgorzelecki Klaster został utworzony w 2017 r. i skupia 39 podmiotów. W jego skład wchodzi m.in. Miasto i Gmina Zgorzelec, uczelnie wyższe (Politechniki: Śląska i Wrocławska) oraz lokalni przedsiębiorcy. Jak wyjaśnia cytowany w komunikacie pełnomocnik KGHM Polska Miedź ds. energetyki, Mirosław Skowron:

Uczestnictwo w klastrze energetycznym to kolejny krok KGHM w kierunku zwiększania bezpieczeństwa energetycznego własnego, jak również regionu. KGHM buduje i eksploatuje własne źródła kogeneracyjne. Mamy więc doświadczenie i chcemy je wykorzystać przy budowie regionalnych układów energetycznych.

Celem stworzenia klastra jest  cel m.in. efektywne wykorzystanie lokalnych zasobów energetycznych w odnawialnych źródłach energii; poprawę efektywności energetycznej oraz realizację projektów badawczo-rozwojowych służących rozwojowi inteligentnych sieci elektrycznych (tzw. smart grids).

Duży potencjał klastra w zakresie projektów badawczo-rozwojowych związanych m.in. z magazynowaniem energii, technologiami fotowoltaicznymi czy budową jednostek wytwórczych, warunki organizacyjne i prawne, sprawiają, że KGHM, uczestnicząc w nim, będzie miał możliwość wdrożenia nowych technologii, przy uwzględnieniu miejscowych zasobów potencjału energetyki krajowej. Klaster będzie służył rozwojowi energetyki rozproszonej, co poprawi bezpieczeństwo i efektywność energetyczną spółki - deklaruje KGHM w komunikacie.

KGHM to największy producent srebra i 8. producent miedzi na świecie. Posiada dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce i poza jej granicami (w Niemczech, Kanadzie, Chile i USA).