Być może na terenie Elektrociepłowni Siekierki powstanie kogeneracyjny blok opalany śmieciami. Taki przynajmniej pomysł ma ministerstwo rozwoju, które m.in. właśnie tę inwestycję wpisało na listę polskich projektów rządowych zgłoszonych do tzw. Planu Junckera. Budowa miałaby kosztować 800 mln zł, inwestorem byłaby PGNiG Termika lub spółka celowa.
PGNiG zbuduje blok opalany śmieciami? Fot. Pixabay
Jak czytamy w dokumencie ministerstwa rozwoju, chodzi o budowę kogeneracyjnego bloku o mocy 75 MWe/140 MWt (wielopaliwowego) opalanego węglem, paliwem alternatywnym RDF (produkowane z odpadów) oraz biomasą.
- Blok zlokalizowany będzie na terenie należącym do EC Siekierki i będzie produkował ciepło i energię elektryczną na potrzeby m.st. Warszawa, a także przyczyni się do poprawy procesu gospodarki odpadami w Warszawie poprzez odbiór i zagospodarowanie paliwa alternatywnego z regionu województwa mazowieckiego - tłumaczy resort.
Elektrociepłownia Siekierki ogrzewa 55% budynków w Warszawie.
Co ciekawe, MR zamierza ubiegać się także o pomoc w finansowaniu powstania bloku gazowo-parowego w EC Żerań, w ramach budowy którego ruszyły już prace dokumentacyjne. Koszt tego bloku oszacowano na 1 mld 466 mln zł.
- Dzięki budowie nowego bloku energetycznego wyeksploatowane kotły węglowe zostaną wycofane z użytkowania, a nowa jednostka wytwórcza umożliwi zwiększenie produkcji energii elektrycznej w elektrociepłowni o około 80%. Jednostka o mocy zainstalowanej około 490 MWe będzie zużywała corocznie około 550 mln m3 gazu ziemnego, co będzie stanowić około 4% krajowego zużycia tego paliwa - podaje MR.
Przekazanie do eksploatacji bloku w Żeraniu planowane jest na 2020 r. W tym przypadku inwestorem też jest PGNiG Termika.
PGNiG Termika to największy w Polsce wytwórca ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.