Jak czytamy w dokumencie ministerstwa rozwoju, chodzi o budowę kogeneracyjnego bloku o mocy 75 MWe/140 MWt (wielopaliwowego) opalanego węglem, paliwem alternatywnym RDF (produkowane z odpadów) oraz biomasą.

- Blok zlokalizowany będzie na terenie należącym do EC Siekierki i będzie produkował ciepło i energię elektryczną na potrzeby m.st. Warszawa, a także przyczyni się do poprawy procesu gospodarki odpadami w Warszawie poprzez odbiór i zagospodarowanie paliwa alternatywnego z regionu województwa mazowieckiego - tłumaczy resort.

Elektrociepłownia Siekierki ogrzewa 55% budynków w Warszawie.


Co ciekawe, MR zamierza ubiegać się także o pomoc w finansowaniu powstania bloku gazowo-parowego w EC Żerań, w ramach budowy którego ruszyły już prace dokumentacyjne. Koszt tego bloku oszacowano na 1 mld 466 mln zł.

- Dzięki budowie nowego bloku energetycznego wyeksploatowane kotły węglowe zostaną wycofane z użytkowania, a nowa jednostka wytwórcza umożliwi zwiększenie produkcji energii elektrycznej w elektrociepłowni o około 80%. Jednostka o mocy zainstalowanej około 490 MWe będzie zużywała corocznie około 550 mln m3 gazu ziemnego, co będzie stanowić około 4% krajowego zużycia tego paliwa - podaje MR.

Przekazanie do eksploatacji bloku w Żeraniu planowane jest na 2020 r. W tym przypadku inwestorem też jest PGNiG Termika.

PGNiG Termika to największy w Polsce wytwórca ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji.

Przeczytaj także: Prochem zaprojektuje blok EC Żerań