W Porcie Gdańsk postępuje budowa terminalu instalacyjnego T5 dla morskich farm wiatrowych. Wszystkie prace mają zakończyć się w połowie 2026 r. Obiekt zostanie wykorzystany na potrzeby elektrowni Baltica 2.

- Na budowie terminalu T5 rozpoczęło się zalądowanie
- Trwa instalacja konstrukcyjnych elementów nośnych nabrzeży
- Powstaną dwa stanowiska do załadunku statków instalacyjnych
Prace na budowie terminalu instalacyjnego
W lutym 2025 r. zakończono prace związane z pogłębieniem terenu terminalu. Umożliwiło to rozpoczęcie dalszych robót hydrotechnicznych.
Fot. Istrana
Wykonawca realizuje intensywne działania dotyczące dowozu drogą lądową materiału do zalądowienia. W najbliższych tygodniach rozpocznie się także zalądowianie za pomocą pogłębiarek, które wykorzystają morskie złoża piasku.
Fot. Istrana
Trwają intensywne roboty kafarowe przy wbijaniu konstrukcyjnych elementów nośnych. Na nabrzeżu importowym zainstalowano 120 profili „HZ-1180” oraz 98 podwójnych profili wypełniających „AZ 25-800”. Wbito 63 profile „HZ-1180” oraz 20 podwójnych profili „AZ 25-800” na nabrzeżu eksportowym, przeznaczonym dla statków instalacyjnych typu jack-up. W przypadku nabrzeża osłonowego, między budowanym terminalem T5 a przyszłym T4 wbito 51 profili rurowych „RO1320/18”, 50 podwójnych profili „PU18”, 17 profili „HZ-1180” oraz 78 podwójnych „AZ 25-800”.
Fot. Istrana
Prowadzone są także prace związane z prefabrykacją oraz przygotowaniem do montażu elementów kotwiących konstrukcję nabrzeża.
Fot. Istrana
Inwestycja kluczowa dla transformacji energetycznej kraju
Terminal T5 przyczyni się do realizacji krajowych i międzynarodowych celów klimatycznych, wspierając tym samym transformację energetyczną i budując potencjał Polski jako lidera w sektorze energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim – czytamy w komunikacie. Inwestycja ma znaczenie strategiczne dla Portu Gdańsk, regionu, a także całego kraju. Umożliwi budowę kolejnych morskich farm wiatrowych, które wesprą transformację energetyczną w Polsce.
Fot. Istrana
Obiekt dla budowy morskich farm wiatrowych
Plac budowy odwiedzili przedstawiciele firm PGE Baltica i Ørsted, którzy zapoznali się z postępem robót na budowie terminalu instalacyjnego T5. Firma Elektrownia Wiatrowa Baltica 2 należąca do partnerów i Istrana, własność Baltic Hub, w 2024 r. podpisały umowę dzierżawy przyszłego obiektu.
Fot. PGE Baltica/Ørsted
Obiekt zostanie wykorzystany do magazynowania, wstępnego montażu oraz instalowania na morzu elementów turbin. Na 21 ha powstaną powierzchnie o podwyższonej nośności. Zostanie wykorzystana całkowita długość nabrzeży z dwoma stanowiskami załadunkowymi dla statków instalacyjnych typu jack-up i rozładunkowego z rampą do rozładunku statków transportowych typu ro-ro.
Fot. PGE Baltica/Ørsted
Faza morska budowy farmy Baltica 2
Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 weszła w fazę morską. Wkrótce rozpoczną się przygotowania dna Bałtyku do posadowienia fundamentów i ułożenia podmorskich kabli. Od połowy 2024 r. prowadzone są prace na lądzie – realizacja lądowej infrastruktury przyłączeniowej w gminie Choczewo. Przedsięwzięcie ma kontrakty na kluczowe komponenty dla robót na morzu, podpisano umowy na instalację fundamentów, kabli, turbin i morskich stacji transformatorowych. Baltica 2 będzie wyposażona w 107 turbin o łącznej mocy 1,5 GW.
Przeczytaj także: Port Świnoujście. Kolejny etap olbrzymiej inwestycji

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.