1. Ata – 6501 m n.p.m.

Położony jest na granicy argentyńsko-chilijskiej w Andach.

  1. Sajama – 6542 m n.p.m.

Znajduje się w Andach, w południowo-zachodniej Boliwii. To najwyższy szczyt tego państwa. Co ciekawe, 16 lat temu przewodnicy wysokogórscy i mieszkańcy wioski Sajama rozegrali na nim mecz piłkarski. Był to protest po tym, jak FIFA zabroniła rozgrywania meczów międzypaństwowych na boiskach położonych powyżej 2,5 tys. m nad poziomem morza.

  1. Tupungato – 6570 m n.p.m.

Leży w Andach na granicy argentyńsko-chilijskiej. W 1947 r. na lodowcu na Tupungato rozbił się, przewożący 11 osób z Londynu do Santiago w Chile, samolot British South American Airways. - Z niewyjaśnionych przyczyn łączność z maszyną została nagle przerwana i słuch po niej zaginął na przeszło 50 lat. Dopiero w 2000 r. odnaleziono szczątki samolotu i pasażerów na wysokości 5,5 tys. m n.p.m. w pobliżu wulkanu Tupungato w argentyńskich Andach - podaje www.national-geographic.pl.

  1. Incahuasi – 6621 m n.p.m.

Znajduje się na granicy argentyńsko-chilijskiej.

  1. Nevado Tres Cruces Centro – 6629 m n.p.m.

Jeden z trzech szczytów wulkanicznych góry Nevado Tres Cruces. Pozostałe to Tres Cruces Sur (6748 m) i Tres Cruces Norte (6206 m). Wszystkie znajdują się w Andach po stronie chilijskiej.

  1. Tipas – 6660 m n.p.m.

Znajduje się w Andach Środkowych, na terenie Argentyny, blisko granicy z Chile. Na cześć niemieckiego geografa Walthera Penck'a nazywany jest też właśnie Walther Penck.

  1. Llullaillaco – 6739 m n.p.m.

To najwyższy na Ziemi wulkan aktywny. Znajduje się w Andach Środkowych na granicy Argentyny i Chile. Na łamach serwisu www.portalgorski.pl czytamy, że ma potwierdzone erupcje w XIX w.: 1854 r., 1868 r., 1877 r., co przemawia za tym, że jest najwyższym aktywnym wulkanem na świecie. Co ciekawe, w 1999 r. przy szczycie Llullaillaco znaleziono doskonale zachowane zmumifikowane ciała trojga dzieci - zostały złożone w ofierze pięć wieków temu.

  1. Tres Cruces Sur – 6748 m n.p.m.

Znajduje się w Andach, na granicy Chile i Argentyny. To jeden ze szczytów góry Nevado Tres Cruces, która posiada także wierzchołki Tres Cruces Centro (6629 m) i Tres Cruces Norte (6206 m).

  1. Monte Pissis – 6793 m n.p.m.

Znajduje się w Andach na terenie Argentyny, przy pustyni Atacama. Jak podaje serwis www.wulkanyswiata.blogspot.com, po raz pierwszy został zdobyty przez Polaków - 7 lutego 1937 r. dokonali tego Jan Szczepański i Stefan Osiecki.

  1. Ojos del Salado – 6893 m n.p.m.

Kolejny wulkan w Andach Środkowych, na granicy Argentyny i Chile. Ma wysokość 6893 m n.p.m. Jest najwyższym szczytem Chile i jednocześnie drugim pod tym względem wierzchołkiem Ameryki Południowej. Ośnieżony wulkan położony jest w otoczeniu jednego najbardziej suchych obszarów świata - Puna de Atacama. Pierwszego wejścia na szczyt dokonali Jan Alfred Szczepański i Justyn Wojsznis w 1937 r.  

Dane liczbowe za Biurem Rekordów, któe zajmuje się pomocą przy ustanawianiu rekordów Guinnessa i Polski. Ranking został stworzony na bazie wysokości wulkanów liczonej od poziomu morza do szczytu.

Zobacz także. TOP 20: najwyższe budynki w Europie