Głównym celem jest usunięcie osadów dennych - roboty będą prowadzone na powierzchni 50 tys. m2 (1/3 akwenu) oraz na głębokości do 6 m. Fragmenty zbiornika, w których akurat będzie odbywać się wybieranie, by uniknąć zmącenia reszty akwenu, są oddzielane od pozostałej części groblami zabezpieczonymi folią. Pracownicy Aqua S.A. szacują, że w sumie zostanie wybranych około 250 tys. m3 osadów dennych. Dzięki temu w skali roku zbiornik zbierze 3,75 mln m3 wody.


- Im więcej wody do wodociągów trafi z wapienickiego zbiornika, tym niższe będą jej koszty. W przypadku innych źródeł wody (Kobiernice) trzeba używać pomp, których eksploatacja sporo kosztuje. W przypadku zapory w Wapienicy, zlokalizowanej na wysokości około 480 m, woda w stronę Bielska-Białej spływa grawitacyjnie - czytamy w komunikacie.

Zbiornik zaporowy w Dolinie Wapienicy ma 85 lat - od tamtej pory to pierwsze tego typu prace.

Aqua S.A. dysponuje dwoma dużymi i kilkoma mniejszymi stacjami uzdatniania wody. Największe ujęcia znajdują się w: Kobiernicach na rzece Sole, w dolinie rzeki Wapienica oraz na rzece Żylica w Szczyrku. Woda do odbiorców dostarczana jest systemem rur o łącznej długości około 2 tys. km.  

Przeczytaj także: czy zbiornik Świnna Poręba jest już gotowy?