W Kędzierzynie-Koźlu powstała telemetryczna stacja pomiarowa typu meteorologicznego. Warta 123 tys. zł inwestycja ma przyczynić się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa mieszkańców regionu. Oficjalne otwarcie obiektu zostało zaplanowane na 7 listopada br.
Kędzierzyn-Koźle: powstaje nowoczesna stacja meteorologiczna. Fot. Raymond Shobe / Flickr.com
Stacja będzie mierzyć temperaturę powietrza i jego wilgotność względną na wysokości 2 m, temperaturę przy gruncie mierzoną 5 cm nad jego powierzchnią, prędkość i kierunek wiatru (na wysokości 10 m) oraz opad atmosferyczny mierzony na wysokości 1 m.
Realizacja inwestycji została podzielona na cztery etapy. W marcu br. ustalona została lokalizacja stacji – wybrano teren Działu Produkcji i Dystrybucji Wody Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Dunikowskiego. W połowie roku przygotowano dokumentację techniczną i geodezyjną, a następnie opracowano projekt budowlano-wykonawczy przyłącza energetycznego i rozpoczęto prace związane z budową linii niskiego napięcia, która zasili stację. W poniedziałek odebrano już urządzenia pomiarowe. Stacja rozpocznie swoją działalność 7 listopada br.
Obiekt będzie częścią Systemu Centralnego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW – PIB). Wartość inwestycji to około 123 tys. zł. Projekt jest współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Starostwo Powiatowe Kędzierzyn-Koźle.
Dla Kędzierzyna-Koźla, borykającego się z problemem zanieczyszczenia powietrza, dane dotyczące prędkości i kierunku wiatru mogą się okazać szczególnie przydatne. Znajdująca się na os. Piastów stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pozwala jedynie na monitorowanie jakości powietrza, nie dostarcza ona jednak danych na temat kierunku i prędkości wiatru. Dzięki róży wiatrów będziemy znali rozkład i kierunek napływu zanieczyszczeń. Innymi słowy – czy powstają one na terenie miasta, czy napływają spoza miasta, w jakim stopniu ma miejsce nakładanie się zanieczyszczeń wytworzonych w mieście i poza nim. Zestawienie tych danych wraz z pomiarami zanieczyszczeń powietrza ma pomóc uzyskać pełniejszy obraz sytuacji – podkreśla Jarosław Jurkowski, rzecznik prasowy prezydenta Kędzierzyna-Koźla.
Kędzierzyn-Koźle, jak wiele innych miast woj. opolskiego, ma ogromny problem z zanieczyszczeniem powietrza. Tylko w tym roku zanotowano przekroczenia dopuszczalnej normy pyłu PM10 przez łącznie 51 dni. Głównym źródłem smogu w mieście jest niska emisja.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.