Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” liczy, że ustawa, do której Izba zgłaszała liczne poprawki i wielokrotnie wskazywała mankamenty tego aktu prawa, spotka się z prezydenckim wetem - czytamy w komunikacie IGWP, zrzeszającej 484 przedsiębiorstw rynku wody i ścieków, jedynej organizacji samorządu gospodarczego w branży wodno-kanalizacyjnej w Polsce.

IGWP 6 listopada wspólnie ze Związkiem Miast Polskich skierowała do Senatu petycję, w której czytamy m.in., że w trakcie prac nad projektem ustawy żadna z Siedmiu Zasad Konsultacji nie była przestrzegana. W efekcie projekt został uchwalony z całkowitym pominięciem głosów strony społecznej i samorządowej - napisano.


IGWP twierdzi, że nie otrzymała odpowiedzi od marszałka Senatu.

Co więcej, 14 listopada Związek Miast Polskich, w imieniu całego środowiska samorządowego, wystosował do prezydenta pismo z prośbą o weto, zapowiadając, że w przypadku niepodzielenia przez prezydenta zarzutów strony samorządowej pod adresem ustawy, mając na względzie istotne wątpliwości natury konstytucyjnej, prezes ZMP prosi o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie jej zgodności z konstytucją.

W sumie głosowało 82 senatorów. Za korektą przepisów oddano 54 głosy, przeciw i wstrzymujących się było odpowiednio 27 i 1.

Przeczytaj także: Czy prezydent podpisze ustawę ważną dla branży wod-kan?