Wymiana kotłów prowadzona była w mieście od czerwca do września br. Mieszkańcy, którzy zadeklarowali chęć przystąpienia do programu dofinansowującego zakup nowych urządzeń, otrzymali zwrot kosztów w wysokości 75% wartości nowego kotła (nie mógł on jednak kosztować więcej niż 5 tys. zł). Łącznie nowych pieców gazowych i kotłów na biomasę (pellet i drewno) zakupiono 148. W 75 domach piece węglowe zastąpiono gazowymi, w 68 w miejsce kotłów gazowych zainstalowano również gazowe, ale efektywniejsze, a w pięciu przypadkach zainwestowano w piece na biomasę.

To zaledwie mały krok w kierunku walki ze smogiem, ale tych małych kroków w obszarze ograniczenia niskiej emisji miasto stawia coraz więcej – podsumował prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.


Środki w wysokości 584 112,49 zł miasto otrzymało od WFOŚiGW. Prezydent zwrócił uwagę na fakt, iż tegoroczna realizacja projektu przed rozpoczęciem okresu grzewczego była możliwa dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników samorządu, jednak jest to zadanie bardzo czasochłonne. W jego ocenie w przyszłym roku to właśnie wojewódzki fundusz powinien zajmować się naborem wniosków na dofinansowanie wymiany kotłów od osób indywidualnych.

Taka jest opinia większości samorządów i z takim wnioskiem wystąpiłem do prezesa WFOŚiGW. Tym bardziej jest to zasadne po zmianach przepisów prawa dotyczących działania wojewódzkich funduszów – powiedział prezydent Kosiński.

Chodzi o regulacje, które przyniosła nowelizacja Prawa ochrony środowiska z września br. Normują one m.in. zasady wyboru władz wojewódzkich funduszy. Do niedawna rady nadzorcze WGOŚiGW wybierane były przez sejmiki wojewódzkie, te z kolei powoływały zarządy. Według nowych zasad zadanie to przejmie minister właściwy ds. środowiska.

Przeczytaj także: Przepisy dotyczące ochrony powietrza będą jednolite w całym kraju