Zamawiający (Riga Udens – Wodociagi Ryskie) nie narzucał technologii renowacyjnej. Zdecydowano się na CIPP (ang. Cured in Place Pipe). Instalowane rękawy mają strukturę filcową, są nasączane żywicami poliestrowymi i utwardzane gorącą wodą (sztywność obwodowa wykładzin to SN8). W sumie zadaniem wykonawcy jest zainstalowanie wykładzin na 11 odcinkach przewodów kanalizacyjnych.

Ponadto uszczelnieniu poddanych zostanie 31 przyłączy – w tym przypadku do naprawy wybrano kształtki kapeluszowe o długości 0,5 m i grubości 5 mm.


W stolicy Łotwy do robót zaangażowano kotłownię olejową, samochód do ciśnieniowego mycia kanałów, pojazd HDS oraz dwa frezy pneumatyczne produkcji Schwalm. Wykorzystywane są też dwa auta techniczne oraz cały szereg wyposażenia dodatkowego. Prace prowadzone są w trybie zmianowym, przez 24 godziny na dobę. Brygadę do instalacji wykładzin tworzy sześciu wykwalifikowanych pracowników, a uszczelnianiem przyłączy zajmuje się dwóch operatorów robota frezującego i dwóch pomocników.

Renowacja w technologii CIPP ma trwać do 7 grudnia, a uszczelnianie przyłączy za pomocą kształtek kapeluszowych zakończy się trzy dni później.

Już nie po raz pierwszy przedsiębiorstwo ze Szczecina wykonuje prace dla Riga Udens. Na przełomie tego i minionego roku przeprowadziło renowację liczącego 2300 m odcinka kanalizacji w ul. Lacplesa. Wtedy też wybrano metodę CIPP do renowacji przewodów o średnicach od DN225 do DN600. Wykładziny, podobnie jak teraz, utwardzano gorącą wodą, a do naprawy przyłączy kanalizacyjnych DN225 także stosowano kształtki kapeluszowe o długości 0,5 m.

Wkrótce więcej o renowacji kanalizacji w Rydze przeczytasz w najnowszym wydaniu kwartalnika „Inżynieria Bezwykopowa”.

Zapraszamy również na konferencję CIPP Technology Days, która odbędzie się w dniach 11-12 stycznia 2018 r. w Gdańsku - ZAREJESTRUJ SIĘ już dziś!

Przeczytaj także. CIPP: Ryga korzysta z doświadczeń polskich spółek