Kaombo to nazwa paliwowego projektu offshorowego, realizowanego u wybrzeży Angoli. Swój udział w realizacji tej inwestycji ma również polska firma.
Głębokowodny paliwowy projekt offshorowy. Fot. Total
Realizację projektu Kaombo rozpoczęto w 2014 r. Inwestycja ma na celu wydobycie ropy naftowej ze złóż zlokalizowanych w dnie Oceanu Atlantyckiego, w odległości około 200 km od północnych wybrzeży Angoli.
Polska firma, Zamet Industry S.A, wygrała przetarg na dostarczenie ram do podwodnych systemów wydobycia i przerobu ropy naftowej. Umowę zrealizowano na przestrzeni 2,5 roku (od lipca 2015 do grudnia 2017). Kontrakt opiewał na łączną kwotę 13,5 mln EUR.
Projekt Kaombo
Infrastruktura Kaombo została zlokalizowana na obszarze bloku 32 na Oceanie Atlantyckim. Złoża ropy naftowej rozciągają się na powierzchni 800 km2 wód oceanicznych. Odwierty będą musiały być bardzo głębokie - surowce znajdują się na głębokości od 1400 do 1950 m.
Złoża zostały połączone z dwoma pływającymi punktami produkcji, przechowywania i załadunku (ang. FPSO - Floating Production Storage and Offloading), Kaombo Norte i Kaombo Sul, około 300-kilometrowym podwodnym rurociągiem. Każdy z punktów FPSO ma przepustowość na poziomie 115 tys. baryłek.
Głównym operatorem tej inwestycji jest Total (30%), pozostali partnerzy to Sonangol P&P, Sonangol Sinopec International, Esso i Galp.
Projekt Kaombo rozpoczął funkcjonowanie w 2017 r.
Zamet Industry S.A. jest wykonawcą m.in. konstrukcji stalowych i urzadzeń na platofrmy wiertnicze oraz maszyn dla górnictwa i energetyki. Jest częścią TDJ SA – polskiej firmy inwestycyjnej.
Przeczytaj także: Korytarz gazowy Połnoc-Południe: są 4 pozwolenia na budowę
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.