Spółka Gaz-System poinformowała, że posiada już komplet dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia budowy gazociągu Pogórska Wola-Tworzeń. To kolejny element korytarza gazowego Północ-Południe, który wkracza w fazę realizacji. Inwestycja ma pochłonąć około 1 mld zł.
Gaz-System otrzymał 4 pozwolenia na budowę. Fot. g_tech/Shutterstock.com
Przebieg nowego gazociągu w ramach projektu budowy korytarza gazowego Północ-Południe obejmować będzie trzy województwa, dlatego w fazie prac projektowych podzielono trasę nowego rurociągu na cztery odcinki i wystąpiono o cztery odrębne decyzje o pozwoleniu na budowę.
Decyzję dla pierwszego i trzeciego zadania – Podgórska Wola-Opatowiec oraz Pałecznica-Sławków – wydał wojewoda małopolski. Wojewoda świętokrzyski wydał decyzję dla zadania nr 2 – Opatowiec-Pałecznica. Decyzję dla ostatniego zadania (odcinek Sławków-Tworzeń) wydał wojewoda śląski.
Wraz z otrzymaniem decyzji o pozwoleniu na budowę, zakończono etap projektowania nowego gazociągu.
Wykonawcą zarówno projektu budowlanego, jak i wykonawczego, została firma Tractebel Engineering S.A.
W następnym etapie ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie robót budowlanych. Ich zakres obejmie budowę 168-kilometrowego gazociągu relacji Podgórska Wola-Tworzeń; średnica rurociągu wyniesie 1000 m, a ciśnienie robocze – 8,4 MPa.
Nowy gazociąg jest potrzebny
Realizacja tego projektu wpisuje się w szereg inwestycji realizowanych na potrzeby budowy i modernizacji infrastruktury łączącej się z terminalem regazyfikacyjnym skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.
Oprócz poprawy warunków technicznych przesyłania gazu, nowy rurociąg wpłynąć ma na zwiększenie stopnia bezpieczeństwa i ciągłości w dostarczaniu paliwa do odbiorców.
Rozbudowa infrastruktury przesyłowej na linii wschód-zachód, mająca na celu zwiększenie przepustowości, będzie pozytywnie oddziaływać na rozwój rynku gazu na południu Polski. Ponadto, wdrożenie tego projektu umożliwi realizację kolejnego etapu budowy środkowoeuropejskiego korytarza gazowego Północ-Południe, który łączyć ma świnoujski terminal LNG z planowanym terminalem LNG w Chorwacji.
Koszt budowy infrastruktury wyniesie około 1 mld zł. Inwestor planuje pozyskać część środków z budżetu unijnego, udostępnianego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Przeczytaj także: Gaz-System - blisko 300 przejść bezwykopowych w ciągu 3 lat
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.