W badaniu zrealizowanym przez ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku (na zlecenie ME) wzięło udział 2000 osób w wieku 15-75 lat. Wśród 59% ankietowanych deklarujących zainteresowanie projektem, co czwarty wyraził zdecydowanie poparcie. Na pytanie, czy zgodziliby się na zlokalizowanie elektrowni jądrowej w swojej okolicy, pozytywnie zareagowało 42% badanych.

Natomiast z 35% respondentów przeciwnych elektrowni jądrowej zdecydowany sprzeciw deklarowało 16%.

65% uważa budowę elektrowni za dobry sposób walki ze zmianami klimatu, a 67% wierzy, że inwestycja ta może zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Bez względu na deklaracje, większość (73%) ankietowanych słyszała o planach budowy elektrowni jądrowej w kraju, zazwyczaj w z internetu (39%), telewizji (22%) lub prasy (15%). Dla 71% jest to temat ważny.

ME (a wcześniej resort gospodarki) o opinię w tej sprawie pyta Polaków od 2012 r. W porównaniu do ubiegłorocznych badań, zwolenników takiego rozwiązania jednak ubyło – ich odsetek zmniejszył się o 2%.

Zgodnie z deklaracjami rządu, polityczna decyzja o realizacji przedsięwzięcia ma zostać podjęta jeszcze w tym roku.

Przeczytaj także: Wywiad z prof. Andrzejem Strupczewskim z Narodowego Centrum Badań Jądrowych na temat zasadności budowy elektrowni jądrowej w Polsce