Iskrą, która zapaliła turecki rynek, była 33. edycja konferencji No-Dig, która w 2015 r. odbyła się właśnie na terenie Turcji - w Stambule. Od tego czasu widać rosnące zainteresowanie rozwiązaniami bezwykopowymi oraz inspekcją telewizyjną rur.

Dowodem na bezwykopowy boom są projekty zaplanowane na lata 2017-2019, w ramach których odbyć się ma inspekcja oraz oczyszczenie 5 tys. km rurociągów.

Kolejne plany inwestycyjne rozpisywane są już na lata 2018-2020 - dotyczą one z kolei renowacji metodą CIPP (ang. Cured In Place Pipe) oraz close-fit/slipliningu. Aktualnie przewiduje się, że zostaną wykonane renowacje rurociągów o łącznej długości ponad 200 km.

Ponadto szacuje się, że z wykorzystaniem takich technik jak mikrotunelowanie, przeciskanie rur czy przewierty sterowane, uda się zrealizować projekty na łącznym dystansie ponad 100 km.

Turecki rząd wprowadził również regulacje dotyczące zapobiegania utracie wody - gminy oraz przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne będą w związku z tym musiały przeprowadzić szeroko zakrojone modernizacje sieci. Branża bezwykopowa w Turcji spodziewa się dużych przetargów i lukratywnych kontraktów. Przewiduje się, że właściwe podmioty zarządzające sieciami wod-kan do 2023 r. zainwestują w remonty infrastruktury do 2 mld USD.

Polska branża bezwykopowa obradować będzie w styczniu

Konferencje branżowe, fora wymiany wiedzy, opinii i doświadczeń, są niezwykle cennymi inicjatywami. Również w Polsce, gdzie wykorzystanie metod bezwykopowych nie tylko już jest popularne, ale stosowane jest też w coraz szerszym zakresie, potrzebne są takie wydarzenia. Dlatego Wydawnictwo INŻYNIERIA ma przyjemność zaprosić na II edycję konferencji CIPP Technology Days - jedyne spotkanie branżowe poświęcone tylko i wyłącznie metodzie CIPP.

Zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji..

Przeczytaj także: Zakończył się przewiert HDD pod Sanem