Bezawaryjna praca przez minimum 40 lat – taki ma być efekt modernizacji Elektrowni Wodnej Dębe. PGE Energia Odnawialna, spółka zależna Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), prace zamierza rozpocząć w połowie br. Mają potrwać do końca 2022 r. Po ich zakończeniu produkcja energii elektrycznej w tym zakładzie powinna wzrosnąć o 17%, do około 120 GWh/rok.
PGE zmodernizuje Elektrownię Wodną Dębe. Źródło: PGE Energia Odnawialna
Jak czytamy w komunikacie, modernizacja obejmować będzie wymianę wyposażenia technologicznego w tym hydrozespołów wraz z układami sterowania i automatyki, a także instalacji elektrycznej oraz odwodnienia. Do tego w zmodernizowanej elektrowni zminimalizowane ma zostać użycie ropopochodnych środków smarnych, zastąpią je materiały biodegradowalne.
Elektrownia Wodna Dębe znajduje się w miejscowości Dębe w woj.mazowieckim. Pracuje od 1963 r. Powstała przy stopniu wodnym obejmującym 230-metrową zaporę na rzece Narew. Głównymi urządzeniami elektrowni są dwa hydrozespoły z turbinami Kaplana o średnicy wirnika 4,8 m, sprzężone z generatorami o mocy 6,25 MVA każdy. Moc zainstalowana wynosi 20 MW – osiągana przy spadzie 5,7 m i przełyku instalowanym turbin 428 m³/s.
Z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym zakład połączony jest pięcioma liniami o napięciu 110 kV poprzez dwa transformatory blokowe o mocy 16 MVA każdy.
Spółka PGE Energia Odnawialna zarządza elektrowniami wodnymi, wiatrowymi oraz Elektrownią na Górze Żar. Łączna moc zainstalowana jednostek wytwórczych należących do Grupy (elektrowni wodnych i wiatrowych) wynosi 2 181,672 MW.
Przeczytaj także: 2,2 mld zł na stopień wodny i elektrownię na Wiśle
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.