Porozumienie ws. budowy stopnia wodnego Siarzewo podpisali dziś przedstawiciele resortów: środowiska, energii oraz gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej. Na jego mocy powołany zostanie Komitet Sterujący, który będzie koordynować realizację zadań, nadzorować prace nad projektem i wspierać jego wykonawców.

Projekt zakłada budowę stopnia wodnego na 706-707 kilometrze Wisły w Siarzewie nieopodal Nieszawy, jazu o 15 przęsłach, elektrowni wodnej o mocy około 80 MW, śluzy żeglownej z miejscami do postoju jednostek pływających i lodołamaczy, koryta obejścia stopnia, dwóch przepławek dla ryb oraz urządzeń do spływu ryb w dół rzeki.


Nowy stopień wodny będzie drugim uskokiem w tym rejonie. Pierwszy, działający już od 40 lat, reguluje przepływ wody na Zbiorniku Włocławskim – największym sztucznym akwenie w Polsce. Realizacja inwestycji przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w regionie, m.in. przez ograniczenie ryzyka zatorów lodowych i uniemożliwienie prowadzenia akcji lodołamania. Zwiększenie retencji wody zapobiegnie także zanikaniu unikatowych siedlisk. Zbiornik wodny ma wzbogacić się o lokalną ornitofaunę i być potencjalnym miejscem żerowania dla ptaków. Dodatkową wartością będzie ograniczenie zjawiska suszy na Kujawach, charakteryzujących się najmniejszym poziomem opadów w Polsce.

Stopień wodny Siarzewo będzie wyposażony w elektrownię o mocy ok. 80 MW, co umożliwi produkcję energii elektrycznej z odnawialnego źródła i zapewnienie energii elektrycznej niezbędnej do rozruchu elektrowni systemowych dla potrzeb Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w sytuacji tzw. blackoutu – mówił podczas uroczystości podpisania porozumienia Mariusz Gajda, wiceminister środowiska.

Z kolei dla Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej inwestycja ma znaczenie pod kątem planów przywrócenia żeglowności na Wiśle. Docelowo główne szlaki wodne w Polsce mają mieć IV klasę żeglowności, która pozwala na żeglugę statkom i barkom o zanurzeniu do 250 cm przez 240 dni w roku.


Do końca 2019 r. potrwają formalności (uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych). Sama budowa ruszy w 2020 r. i potrwa do 2025 r.

Zobacz także: Nowy stopień wodny na Wiśle – wizualizacje