• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Śląskie: jest rada ds. elektromobilności

Opublikowano: 23-01-2018 Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

W województwie śląskim powstała rada ds. elektromobilności – odbyło się już pierwsze posiedzenie. To gremium opiniodawczo-doradcze, które będzie współpracować przy wprowadzaniu w życie nowych przepisów wynikających z czekającej na podpis prezydenta ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.


Śląskie: jest rada ds. elektromobilności. Fot. Tom Wang/Shutterstock
Śląskie: jest rada ds. elektromobilności. Fot. Tom Wang/Shutterstock

Rada zajmować się będzie m.in. przygotowywaniem dla administracji samorządowej województwa śląskiego rekomendacji związanych z promocją i wprowadzaniem w życie idei elektromobilności czy tworzeniem warunków dla lepszego dialogu między administracją publiczną, biznesem, sferą naukową oraz organizacjami pozarządowymi.

Pierwszy raz ideę powołania zespołu koordynującego wszelkie poczynania dotyczące elektromobilności w województwie śląskim podniósł Kazimierz Karolczak, jeszcze jak piastował funkcję wicemarszałka. Potem były liczne spotkania i konsultacje przedstawicieli samorządu, nauki i biznesu. Tak wstępnie ukonstytuowała się rada, co potwierdziła stosowna uchwała zarządu województwa powołująca owo gremium do życia – mówi, cytowany w komunikacie, wicemarszałek województwa śląskiego Michał Gramatyka.

Fot. UMWŚ Fot. UMWŚ

Pomysły na elektromobilność

Rada Ministrów pod koniec grudnia przyjęła projekt ustawy o elektromobilności oraz paliwach alternatywnych. Jak podano wtedy w komunikacie, rozwój elektromobilności i zastosowania paliw alternatywnych w transporcie wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i niezależności energetycznej Polski oraz na poprawę jakości powietrza w miastach.

W ramach nowych przepisów np. kupujący auto elektryczne ma być zwolniony z płacenia akcyzy. Do tego prowadzący takie pojazdy mają mieć możliwość poruszania się po buspasach czy darmowego postoju w strefach płatnego parkowania. Ponadto określono m.in. zasady budowy stacji ładowania pojazdów – zgodnie z przyjętymi w marcu 2017 r. Krajowymi ramami polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, sieć bazową stworzy 6400 punktów ładowania energią elektryczną i 70 stacji gazu ziemnego CNG, zlokalizowanych w miastach oraz wzdłuż kluczowych tras szybkiego ruchu.

 

Do tego w projekcie ustawy zapisano m.in. możliwość powstawania w miastach tzw. stref czystego transportu, po których mogłyby poruszać się pojazdy napędzane paliwami alternatywnymi – energią elektryczną, gazem ziemnym lub wodorem. Posiadacze aut z napędem klasycznym, którzy nie byliby mieszkańcami takich stref, musieliby uiścić dzienną opłatę w maksymalnej wysokości 30 zł. Sejmowe komisje infrastruktury oraz energii i skarbu wycofały się jednak z tego pomysłu.

Przeczytaj także: Nie będzie opłat za wjazd do stref czystego transportu?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia