Druga nitka magistrali wodociągowej

Najważniejszym przedsięwzięciem w zakresie planowanych działań będzie budowa drugiej nitki magistrali, która oprócz Ursusa zasili także Piastów oraz Pruszków. W jego ramach powstanie około 8 km nowej magistrali wodociągowej (przebiegać będzie ona przez Ursus, Włochy i Bemowo) oraz wodociągu, który połączy istniejące magistrale w ul. Popularnej i Ryżowej z magistralą w ul. Dźwigowej i Chrościńskiego. Realizacja zadania potrwa 48 miesięcy od dnia podpisania umowy – ta zawarta ma być w II kwartale br.

600-metrowa magistrala wodociągowa powstanie też w ul. Poczty Gdańskiej, a około 3,8 km wodociągów - na terenach byłego Zakładu „Ursus”.

Spora część odcinków wodociągów zostanie też zmodernizowana. Ze względu na gęstą zabudową miejską będą one wymieniane z zastosowaniem metod bezwykopowych, m.in. krakingu statycznego.


Budowa Kolektora C-Bis

W ramach rozbudowy sieci kanalizacyjnej powstanie z kolei łącznie ponad 3,7 km kanalizacji ściekowej oraz przepompownia ścieków przy ul. Żywieckiej wraz z dwoma przewodami tłocznymi.

Rozbudowa sieci kanalizacyjnej wiąże się jednak przede wszystkim z budową około 7-kilometrowego kolektora ściekowego C-Bis. Będzie on odprowadzał ścieki sanitarne z dzielnicy oraz Piastowa i Pruszkowa do oczyszczalni ścieków w Pruszkowie. Jak podaje w swoim komunikacie warszawska spółka wodociągowa, nowy kolektor odciąży istniejący kanał sanitarny, ponadto jego budowa umożliwi rozwój budownictwa mieszkaniowego na niezagospodarowanych terenach. Dodatkowo, uruchomienie kolektora przyczyni się do usprawnienia pracy sieci kanalizacyjnej m.in. poprzez zwiększenie możliwości retencji ścieków, co wpłynie także na poprawę bezpieczeństwa pracy całego układu.

Inwestycja, której koszt oszacowano na około 50 mln zł, będzie realizowana metodą bezwykopową. Umowa na budowę Kolektora C-Bis zostanie podpisana najprawdopodobniej jeszcze w styczniu br.

Wszystkie zadania przewidziane na terenie dzielnicy Ursus są częścią realizacji szóstej fazy projektu pn. "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie".

Przeczytaj także: Warszawa kontynuuje wielki program modernizacji sieci wod-kan