Egipski prezydent, Abdel Fattah al-Sisi, będąc gościem krajowej telewizji, zaingaurował szereg inwestycji infrastrukturalnych i mieszkaniowych, a także zapowiedział realizację ogromnego projektu: budowy wielkiej stacji uzdatniania i odsalania wody.
Egipt zbuduje gigantyczną stacja uzdatniania i odsalania wody. Na zdj. egipskie wybrzeże i Morze Czerwone. Fot. E. O./Shutterstock.com
Budowa stacji związana jest z etiopskimi planami uruchomienia Wielkiej Tamy Etiopskiego Odrodzenia (Ethiopia's Grand Renaissance Dam) na Nilu. Egipt może w wyniku realizacji projektu tamy doświadczyć braku odpowiedniej ilości wody – w niemal 100% polega na Nilu w kwestii nawadniania pól i dostaw wody pitnej. Robimy tylko to, co jest konieczne do rozwiązania potencjalnego problemu – powiedział prezydent, przypominając jednocześnie o historycznych prawach do życiodajnej rzeki, zagwarantowanych przez porozumienia z 1929 r. i 1959 r.
W porozumieniach zagwarantowano Kairowi dostęp do 87% wody z Nilu, a także prawo do zawetowania projektów inżynieryjnych dotyczących tej rzeki.
Nie pozwolimy na to, by w Egipcie pojawił się problem z dostępem do wody. Woda musi być dostępna dla każdego obywatela – zapowiedział Abdel Fattah al-Sisi. Aby wykorzystywać zasoby w sposób efektywny, wybudujemy oczyszczalnię
W grudniu ub.r. egipski minister spraw zagranicznych, Sameh Shoukry, złożył wizytę w Addis Abeba (stolicy Etiopii), aby podjąć rozmowy ws. kontrowersyjnej tamy, której budowa ropoczęła się w 2012 r. i na chwilę obecną ukończono realizację 60% projektu.
Nie podano jeszcze żadnych szczegółów dotyczących nowego egipskiego projektu, jednak można spodziewać się inwestycji na wielką skalę. W sierpniu ub.r. ogłoszono plany budowy lub modernizacji aż 16 stacji uzdatniania/odsalania wody, a jesienią ujawniono plan budowy największej stacji odsalania wody na świecie, o przepustowości 164 tys. m3 na dobę.
Nowe projekty obejmują budowę 10 stacji: dwóch w Matruh, czterech w prowincji Synaju Północnego, dwa w Port Saidzie i dwa w prowincji Synaju Południowego, a także modernizację sześciu obiektów: dwóch w Matruch i czterech nad brzegiem Morza Czerwonego. Egipt posiada już 39 stacji uzdatniania wody z Morza Czerwonego.
Arabia Saudyjska planuje podobne inwestycje
Abdulrahman Al-Fadhli, minister środowiska, wody i rolnictwa Arabii Saudyjskiej, poinformował pod koniec stycznia br., że władze planują wydać około 530 mln USD na budowę dziewięciu nowych stacji odsalania wody nad brzegiem Morza Czerwonego. Obiekty mają powstać w ciągu najbliższych 18 miesięcy.
Przeczytaj także: Rekordowe środki na budowę polskiej oczyszczalni
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.