System zdalnego odczytu liczników obejmie zarówno spółdzielnie mieszkaniowe, odbiorców komunalnych i wspólnoty mieszkaniowe, jak i placówki użyteczności publicznej, obiekty biurowe i handlowe oraz odbiorców przemysłowych. Z kolei węzły cieplne zostaną wyposażone w narzędzia, które umożliwią monitorowanie przesyłu ciepła w czasie rzeczywistym oraz zintegrowanie zarządzania pracą całej sieci. Oba rozwiązania mają zwiększyć komfort korzystania z ciepła sieciowego, zmniejszyć uciążliwości związane z odczytami u odbiorców, a także ograniczyć ryzyko awarii. Projekt obejmie około 10 tys. liczników oraz 2400 węzłów cieplnych w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej.

Czyste i bezpieczne ciepło sieciowe oferowane przez Tauron Ciepło to jeden z najskuteczniejszych sposobów wyeliminowania smogu w miastach. Promujemy to rozwiązanie grzewcze i unowocześniamy jego infrastrukturę o rozwiązania cyfrowe, aby korzystanie z ciepła sieciowego było jak najbardziej komfortowe dla naszych klientów – mówi Kamil Kamiński, wiceprezes ds. klienta i wsparcia korporacyjnego Tauron Polska Energia. Nowoczesny system zdalnego odczytu wskazań liczników i monitoringu węzłów będzie również pomocny w prowadzeniu analiz zużycia ciepła, dzięki temu będzie można bardziej efektywnie korzystać z ogrzewania i ciepłej wody, a co za tym idzie, oszczędzać – dodaje.

Tauron Ciepło jest spółką zależną Grupy Tauron – drugiego pod względem wielkości polskiego przedsiębiorstwa energetycznego. Jest największym dostawcą ciepła w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Firma eksploatuje około 1100 km sieci ciepłowniczej i dostarcza ciepło do około 200 tys. gospodarstw domowych.

Przeczytaj także: Nowy blok Elektrowni Łagisza w aukcji w ramach rynku mocy?