Do rządowej Komisji Prawniczej trafił projekt rozporządzenia dotyczący ustalania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. To kolejny krok na drodze do wydania dokumentu, który wzbudza duże wątpliwości w branży wod-kan. Jak stwierdziła Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” (IGWP), w liście do ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, „tak bezładnie opracowanego aktu prawnego w ciągu minionych 25 lat działalności Izby jeszcze nie było”.
Komisja Prawnicza zbada projekt rozporządzenia ws. wniosków taryfowych w branży wod-kan. Fot. kzenon / Shutterstock
W ostatnich miesiącach branża wod-kan poddana została prawdziwej rewolucji. Nowe prawo wodne oraz nowelizacja ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków wprowadziły szereg nowych pojęć, konstrukcji prawnych i regulacji, które w znaczący sposób zmieniają dotychczasowe procedury i rozwiązania, stosowane przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Projekt rozporządzenia jest kolejnym dokumentem, który – zdaniem członków izby – nie tylko wywoła w branży zamieszanie, ale też realnie zagrozi jakości świadczonych przez firmy wod-kan usług oraz ciągłości dostaw wody oraz odbioru i oczyszczania ścieków.
Największe wątpliwości izby co do projektu rozporządzenia dotyczą zapisu zmieniającego zasady naliczania amortyzacji. Nieuwzględnienie w kalkulacji taryfy odpisów amortyzacyjnych odpowiadających otrzymanym przez podmiot dotacjom może oznaczać (…) brak możliwości stopniowego odtwarzania zużywających się składników majątku trwałego – czytamy w piśmie. Takie rozwiązanie może także doprowadzić do wysokich strat z prowadzonej działalności w zakresie zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków.
„Wodociągi Polskie” przedstawiły uwagi do projektu w wyznaczonym terminie, jednak nie zostały one uwzględnione. W związku z tym izba nawołuje ministerstwo do reakcji na wątpliwości i pytania przedstawicieli branży. Termin opracowania i przekazania regulatorowi prawie 3000 wniosków taryfowych to 12 marca br. Czas nagli, a pytania i wątpliwości się mnożą. Dzisiaj ich rozwiązania oraz jednoznacznej interpretacji oczekujemy od Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – kończy list Dorota Jakuta.
Przeczytaj także: Wnioski taryfowe – IGWP pisze do ministra
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.