Jak informuje Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” (IGWP), w opublikowanym na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekcie rozporządzenia ws. ustalania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, uwzględniono większość uwag organizacji wod-kan. To spory sukces izby, która od samego początku zgłaszała wątpliwości co do projektu, który uważała za „bezładnie opracowany” i mogący realnie zagrozić nie tylko działaniom firm wodociągowo-kanalizacyjnych, ale i ciągłości dostaw wody.
W „rozporządzeniu taryfowym” uwzględniono postulaty branży wod-kan. Fot. grzym / Shutterstock
Najważniejsze z uwzględnionych postulatów to, według izby, zniesienie 5-procentowego ograniczenia marży zysku, przywrócenie spłat rat kapitałowych ponad wartość amortyzacji jako elementu niezbędnych przychodów, zniesienie obowiązku pomniejszania niezbędnych przychodów o nadwyżkę zysku z lat poprzednich i zdefiniowanie niepodzielonego zysku z lat ubiegłych. Zgodzono się także na skrócenie okresu obrachunkowego poprzedzającego wprowadzenie nowych taryf w 2018 i 2019 r. oraz jednoznaczne określenie braku możliwości stosowania opłaty za przyłączenie do urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych, które są w posiadaniu przedsiębiorstwa, wynikających z kosztów przeprowadzenia prób technicznych przyłącza wybudowanego przez odbiorcę usług.
Oprócz tego dokonano korekty nieprawidłowych sformułowań oraz błędnych zapisów.
Jak podkreśla Dorota Jakuta, prezes IGWP, wciąż jednak nie uwzględniono postulatów branży dotyczących możliwości ujęcia w kalkulacji taryf, odpisów amortyzacyjnych odpowiadających otrzymanym przez podmiot środkom z dotacji lub subwencji.
Przeczytaj także: Komisja Prawnicza zbada projekt rozporządzenia ws. wniosków taryfowych w branży wod-kan
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.