Grupa ECO (Energetyka Cieplna Opolszczyzny), a dokładnie należąca do niej spółka ECO Kogeneracja, w swoich ciepłowniach w Malborku i Tarnobrzegu wybuduje dwa układy kogeneracyjne. – Nowe projekty wysokosprawnej kogeneracji oparte na gazowych agregatach prądotwórczych będą stanowić dodatkowy element infrastruktury technicznej w obydwu miejscowościach – mówi, cytowany w komunikacie, Mirosław Romanowicz, prezes ECO Kogeneracja.
Od lewej: Karol Szotek, prokurent Introl-Energomontaż, oraz prezes ECO Kogeneracja Mirosław Romanowicz . Fot. Materiały prasowe
Nowe jednostki oparte będą na wysokosprawnych agregatach gazowych o łącznej mocy: 3,6 MW (ciepło) oraz 4 MW (energia elektryczna) w Malborku, a w Tarnobrzegu odpowiednio – 4,8 MW oraz 5,4 MW.
Jak już wyliczono, dzięki przeprowadzeniu tych inwestycji zmniejszeniu ulegnie emisja do atmosfery m.in. pyłów z węglowych kotłowni systemowych: od około 30% zimą do aż 100% w okresie letnim, co – jak czytamy w komunikacie – latem oznacza po prostu wyłączenie kotłowni węglowych w tym czasie.
Całkowity koszt realizacji projektów to ponad 40 mln zł, z czego niemal 13,5 mln zł wynosi unijna dotacja, przyznana już przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Dwa układy kogeneracyjne zbuduje konsorcjum firm: Introl-Energomontaż sp. z o.o. oraz Ferox Energy Systems sp. z .o.o. Rozpoczęcie użytkowania ma nastąpić 31 grudnia 2019 r.
Podstawowym przedmiotem działalności spółek Grupy ECO jest wytwarzanie, przesył, dystrybucja oraz sprzedaż energii cieplnej oraz elektrycznej. Grupa usługi świadczy na terenie 10 województw.
Przeczytaj także: W Jeleniej Górze zakończono budowę kotłowni gazowej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.