Ruszamy z programem termomodernizacji, który ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich naszych obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste – powiedział premier.

Piotr Woźny, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, dodał, że postawione cele rząd chce osiągnąć w ciągu dziewięciu najbliższych lat.


Programem „Smog Stop” objętych zostanie 22 z 33 polskich miast, które znalazły się na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast, którą opracowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Pierwszeństwo w staraniu się o dofinansowanie termomodernizacji będą mieli mieszkańcy Skawiny, miasta pod Krakowem, w którym problem smogu jest jednym z największych w regionie. Rząd przewiduje, że w ciągu trzech lat około 15% (1 tys. z 6 tys.) domów jednorodzinnych w tej miejscowości powinno zużywać do ogrzewania budynków mniej energii. Umowa z władzami Skawiny ma być podpisana do końca czerwca br., a pierwsze środki zostaną uruchomione w sierpniu 2018 r.


Po przeprowadzeniu tego pilotażu będziemy w stanie szacować koszty tej operacji na terenie całej Polski. Musimy sprawdzić, na ile władze innych samorządów są skłonne do współpracy z nami i wtedy będziemy w stanie podać, po pierwsze, realne koszty przeprowadzenia całej operacji, po drugie – ile to będzie kosztowało podatników – wyjaśniał Piotr Woźny.

Przeczytaj także: Trybunał Sprawiedliwości UE: Polska naruszyła przepisy o jakości powietrza