PKN Orlen S.A. planuje nabyć minimum 53% udziałów w kapitale zakładowym Grupy Lotos. Akcje przejmie przede wszystkim od Skarbu Państwa. List intencyjny ws. rozpoczęcia tej transakcji właśnie podpisali prezes Orlenu Daniel Obajtek i minister energii Krzysztof Tchórzewski.
PKN Orlen przejmie Grupę Lotos. Fot. PKN Orlen
O połączeniu spółek paliwowych mówiło się już od jakiegoś czasu. Jeszcze kilka dni temu szef resortu energii mówił w TVP Info, że takie rozwiązanie nie byłoby złym pomysłem, jednak nie zapadła w tym temacie jeszcze żadna decyzja.
Tymczasem dziś PKN Orlen ogłosił, że podpisując list intencyjny, zobowiązuje się wraz ze Skarbem Państwa do podjęcia rozmów, które zmierzać będą do przejęcia przez spółkę Lotosu. Jak czytamy w komunikacie prasowym, ich celem będzie przeprowadzenie transakcji rozumianej jako nabycie przez PKN Orlen S.A. bezpośrednio lub pośrednio minimum 53% udziału w kapitale zakładowym Grupy Lotos S.A. Transakcja zakłada nabycie akcji przy zachowaniu wymogów wynikających z przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.
Koncepcja połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos jest obecna w sferze gospodarczej od kilkunastu lat, zabrakło jednak determinacji, aby ten proces zrealizować – mówi Daniel Obajtek. Może dlatego, że tak ważna decyzja biznesowa rozpatrywana była głównie w kategorii emocji, a nie twardych faktów i liczb. Procesy konsolidacyjne na tym rynku trwają od wielu lat i żeby być konkurencyjnym, musimy nadrobić zaległości i być gotowym na nowe, stojące przed branżą wyzwania. Skonsolidowany koncern może lepiej konkurować na otwartym rynku europejskim – dodaje.
Celem operacji ma być zbudowanie zintegrowanego koncernu, który będzie odporny na wahania rynkowe i zdolny do lepszego konkurowania w wymiarze międzynarodowym.
Budowa silnego, zintegrowanego koncernu paliwowo-petrochemicznego to decyzja biznesowa niezbędna z kilku perspektyw: przyszłości biznesowej obu firm, budowania wartości firmy dla akcjonariuszy, bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale również interesu klientów indywidualnych – tłumaczył Obajtek.
Zgodnie z zapowiedzią prezesa Orlenu, przeprowadzenie transakcji potrwa około roku. W tym czasie uzyskane zostaną niezbędne zgody korporacyjne, a także pozwolenia organów ochrony konkurencji. Obajtek zaznaczył też, że firma zamierza zachować pełną transparentność i o kolejnych krokach (…) na bieżąco informować wszystkich zainteresowanych interesariuszy.
Przeczytaj także: PKN Orlen ma już ponad 94% udziałów w Unipetrolu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.