Dotacja NFOŚiGW składa się z 27 mln zł pochodzących z funduszy unijnych oraz 3 miliony zł ze środków własnych Funduszu (w formie pożyczki). 

Realizacja dofinansowanego projektu trwać ma ponad trzy lata, od marca br. do 30 czerwca 2021 r., a jej celem jest poprawa  systemu oczyszczania ścieków komunalnych. Działanie to obejmie m.in. modernizację budynków technologicznych, przebudowę niektórych urządzeń działających na oczyszczalni ścieków, a także wymianę istniejących rurociągów technologicznych – podaje NFOŚiGW. 

Projekt modernizacji oczyszczalni ścieków w Białej Podlaskiej, który realizuje „WOD-KAN” jest dla nas bardzo ważnym przedsięwzięciem. To największy program, który przeprowadzamy w Białej Podlaskiej we współpracy z naszymi spółkami. Jesteśmy miastem, które jest położone we wschodniej Polsce, na terenach – można powiedzieć – „dziewiczych”. Bardzo jest nam miło, kiedy przyjeżdżają do nas ludzie z innych części Polski i mogą pooddychać na Podlasiu jeszcze ciągle świeżym powietrzem, więc tym bardziej dbamy, aby być bardziej proekologiczni – powiedział Dariusz Stefaniuk.

Prezes przedsiębiorstwa wod-kan zapowiedział, że planowane prace przy przepompowni będą wprowadzeniem miasta w XXI wiek.

Modernizacja oczyszczalni i przepompowni daje ten walor, że miasto jest przygotowane na przetworzenie większej ilości ścieków, a w konsekwencji na rozwój ogólny. Biorąc pod uwagę powstanie w Białej Podlaskiej strefy ekonomicznej, a więc impulsu do dynamicznego ożywienia, realizacja projektu staje się czymś nawet koniecznym. Specjalną wartością, z punktu widzenia zarządzania, będzie wprowadzenie inteligentnego systemu zarządzania nową bazą – wyjaśnił Mirosław Kapłan, dodając, że zarządzanie zarówno urządzeniami, jak i awariami zostanie zinformatyzowanem, natomiast zarządzanie przepływami i pomiarami ciśnienia przepływów w sieci zostanie udoskonalone. 

Bialski projekt będzie realizowany w ramach 10 kontraktów (czterech na roboty budowlane i sześciu na usługi). 

W wyniku prac przy oczyszczalni ścieków, rok po oddaniu do eksploatacji obiekt będzie przystosowany do odbioru nieczystości w ilości prawie 93 tys. RLM (Równoważnej Liczby Mieszkańców). Dofinansowanie obejmie też dostawę maszyn i urządzeń oraz samochodów specjalistycznych do monitoringu i czyszczenia sieci wod-kan. Planowane jest również wdrożenie Zintegrowanego Systemu GIS do zarządzania sieciami.

Przeczytaj także: NFOŚiGW: dodatkowe punkty za innowacyjność w branży wod-kan