Krzysztof Tchórzewski, polski minister energii przekazał po spotkaniu z litewskim ministrem energetyki Żygimantasem Vaicziunasem, że budowa planowanego od dawna gazociągu GIPL (Gas Interconnection Poland–Lithuania), mającego połączyć Polskę i Litwę, rozpocznie się prawdopodobnie w 2019 r. Jak zapewnia szef resortu energii, dobiegają końca prace przygotowawcze, w przyszłym roku mogą się rozpocząć prace budowlane. – Prace inwestycyjne są realizowane zgodnie z planem – zaznaczył minister, dodając , że inwestycja zapewni państwom bałtyckim pełne bezpieczeństwo energetyczne.
Gazociąg Polska–Litwa: budowa już w 2019 r. Polski minister energii Krzysztof Tchórzewski i litewski minister energetyki Żygimantas Vaicziunas. Fot. Ministerstwo Energii/Twitter
Celem budowy nowego transgranicznego gazociągu jest połączenie systemów przesyłowych gazu ziemnego Polski i Litwy. Stronami w realizacji tej inwestycją są operatorzy poszczególnych systemów: polskiego, czyli Gaz-System S.A. oraz litewskiego, AB Amber Grid.
W ramach projektu powstać ma gazociąg o średnicy 700 mm i o łącznej długości około 515 km (338 km po stronie polskiej, 177 km po stronie litewskiej). Maksymalne ciśnienie robocze przewidywane jest na poziomie 8,4 MPa. W Polsce rurociąg zbudowany zostanie na terenie trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
Budowa gazociągu po stronie polskiej została podzielona na dwa odcinki:
- północny ZZU Rudka-Skroda–granica PL-LT o długości około 185 km – teren 16 gmin;
- południowy Tłocznia Hołowczyce–ZZU Rudka-Skroda o długości około 153 km – teren 18 gmin.
Źródło: Gaz-System
Jak podaje Gaz-System, inwestycja realizowana jest w oparciu o zapisy Ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (Dz.U. z 2009 r. Nr 84, poz. 700. z późn. zm.), tzw. specustawy gazowej.
Połączenie gazowe z Litwą jest ważne dla zintegrowania europejskiego systemu gazowniczego. Przyczyni się do powstania zliberalizowanego rynku gazu w północno-wschodniej części Europy. Dzięki niemu zostaną wyeliminowane „wyspy energetyczne”, czyli rejony uzależnione od dostaw gazu wyłącznie z jednego kierunku – powiedział Tomasz Stępień, prezes spółki Gaz–System.
W styczniu br. spółka Gaz-System zawarła umowę z Górniczym Biurem Projektów Pangaz sp. z o.o. na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania „Budowa międzysystemowego gazociągu stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi”. Termin na wykonanie zadania to II połowa 2019 r.
Przeczytaj także: Tłocznia Strachocina na razie bez wykonawcy. Przetarg unieważniono
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.