Jednym z najbardziej wyrazistych przykładów mogą być pompy. Wiele firm z branży spożywczej wydobywa wodę z własnych studni; wymaga to posiadania niezawodnego, wydajnego, higienicznego, a także przyjaznego dla środowiska i energooszczędnego sposobu wydobycia. Kolejnym ważnym elementem infrastruktury są filtry, które usuwają z wody zanieczyszczenia lub też zapobiegają utlenianiu. Dostępnych jest wiele rozwiązań: wymiana jonowa, odwrócona osmoza, techniki membranowe lub elektrodejonizacja.

Ogromnym placem zabaw dla twórców technologii oczyszczania jest obszar obróbki wody przemysłowej i ścieków produkcyjnych. W przemyśle napojów są one zazwyczaj silnie zanieczyszczone zarówno substancjami organicznymi, jak i ciałami stałymi, na przykład etykietami usuwanymi podczas mycia butelek. Jak się okazuje, pojawiła się niedawno na rynku świetna metoda redukcji takich ładunków – do tego stopnia, iż w taki sposób oczyszczona woda może zostać odprowadzona nie tylko do sieci kanalizacyjnej, ale wręcz do wód otwartych. Co ciekawe, podczas oczyszczania ścieków wytwarzana jest energia (w postaci biogazu lub ciepła).


Recykling ścieków

Niewiele osób wie, że ze ścieków można też pozyskiwać surowce wtórne, takie jak nawozy fosforowe. Niezwykle bogate w fosfor są zazwyczaj ścieki płynące z mleczarni. Jak widać, możliwości wtórnego wykorzystania nie tylko surowców, ale ścieków czy odpadów, mogą być nieskończone.

Tych, których ciekawi co i w jaki sposób można wydobyć jeszcze ze ścieków, tak jak i tych, którzy są zainteresowani elementami infrastruktury wodociągowej (w tym różnego rodzaju filtrów), zapraszamy na Targi IFAT 2018 – światowe targi związane z zagadnieniami gospodarowania wodą, ściekami, odpadami i surowcami, które odbędą się w dniach 14–18 maja, w Monachium. Zachęcamy również do śledzenia naszego portalu, na którym będą ukazywać się ciekawostki dotyczące IFAT oraz relacja z przebiegu Targów.

Przeczytaj także: Targi IFAT 2018: zasoby, innowacje, rozwiązania