Powodem nieuwzględnienia na liście Światowej Organizacji Zdrowia takich miast jak Ruda Śląska jest przyjęta przez WHO metodologia. Analizą objęto jakość powietrza wyłącznie w miejscach, gdzie zostały zamontowane rządowe stacje pomiaru i monitoringu.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa (PAP), podczas ostatniej sesji zgromadzenia GZM wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer powiedział, że rządowa „ofensywa antysmogowa” przygotowywana jest na zasadach bardzo niekorzystnych dla Metropolii.


To nie pierwsze wystąpienie samorządców z regionu. Wcześniej do rządu o wsparcie działań związanych z walką ze smogiem apelowali m.in. przedstawiciele Rybnika i Dąbrowy Górniczej.

Smog Stop to przygotowany przez rząd pilotażowy program termomodernizacji domów, który ma być realizowany w polskich gminach, w których jakość powietrza jest na bardzo niskim poziomie. Chodzi w pierwszej kolejności o miejscowości, w których problemem jest ubóstwo energetyczne, w drugim – miejsca odnotowane przez Światową Organizację Zdrowia na niechlubnej liście miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Realizacja przedsięwzięcia będzie kosztować państwo 750 mln zł.

Przeczytaj także: Rusza rządowy program termomodernizacji domów. Na początek Skawina