Zadanie podzielono na dwie części. Pierwsza to rozbudowa oczyszczalni ścieków typu ARBF o Qmax 400 m3/d (wydajność 3200RLM) na pracującą w układzie przepływowym o przepustowości maksymalnej 1174 m3/d.

Technologia oczyszczania ścieków rozbudowanej oczyszczalni będzie oparta o niskoobciążony nitryfikująco-denitryfikujący osad czynny z tlenową stabilizacją osadu – podano.

ZWiK zaznaczył, że roboty mają być prowadzone w sposób zapewniający utrzymanie eksploatacji istniejącego układu technologicznego.


W ramach drugiej części zamówienia zaplanowano budowę 6,9 km kanalizacji sanitarnej grawitacyjno-tłocznej, wraz z trzema przepompowniami ścieków.

Kanalizacja grawitacyjna zostanie wykonana z:
– rur PVC-U SN8 łączonych kielichowo na uszczelkę dwuwargową o średnicy Dz200-160 o łącznej długości 3,4 km,
– rur PE100 RC łączonych za pomocą zgrzewania doczołowego o średnicy Dz200-160, o łącznej długości 0,25 km,
– rur kamionkowych glazurowanych kielichowych i przeciskowych Dz200 o łącznej długości 1,4 km.

Z kolei kanalizacja tłoczna powstanie z rur PE100 SDR11 RC o średnicy Dz110-90, o łącznej długości 1,9 km, łączonych za pomocą zgrzewania doczołowego.

Szansę na otrzymanie pierwszej części zamówienia ma tylko taki podmiot, który jest w stanie udokumentować, że w przeszłości wykonał już robotę polegającą na budowie lub rozbudowie lub przebudowie oczyszczalni ścieków wraz z jej wyposażeniem technologicznym o wartości nie mniejszej niż 8 mln zł.

Z kolei warunkiem otrzymania zlecenia budowy kanalizacji jest realizacja m.in. budowy lub rozbudowy lub przebudowy odcinków sieci kanalizacji (np. deszczowej lub/i sanitarnej) metodą bezwykopową (np. przewiert, przecisk) o łącznej długości co najmniej 500 mb i średnicy 200 mm.

Prace związane z rozbudową oczyszczalni mają potrwać do końca listopada 2019 r. W przypadku budowy kanalizacji to koniec powinien nastąpić 31 lipca 2019 r.

Przeczytaj także: Aquanet. Bezwykopowa renowacja na terenie oczyszczalni ścieków