Coraz mniej przewidywalne zjawiska pogodowe, szczególnie intensywne opady deszczu, ujawniają niedoskonałości systemów deszczowych, powodując lokalne podtopienia czy powodzie. Skutki tego odczuć mogli już niejednokrotnie mieszkańcy większych i mniejszych miast – np. Warszawy, Wrocławia, czy Trójmiasta. Przyczyny tkwić mogą w niewydolnej, przestarzałej infrastrukturze, błędach projektowych czy wykonawczych. Zarządcy systemów deszczowych coraz częściej skłaniają się do poszukiwania systemów IT i automatyki, które nie tylko pozwalają na zdalny monitoring i sterowanie pracą sieci, lecz są dobrym narzędziem diagnostycznym, które daje informacje o newralgicznych elementach systemu odwodnieniowego.
Fot. Ecol-Unicon
W systemach odwodnieniowych czas na jakość
Modernizacja obiektów infrastruktury kanalizacyjnej to z pewnością nie ostatni etap optymalizacji systemu. Jak podkreślają eksperci z Ecol-Unicon, inteligentne sterowanie retencją musi bowiem uwzględniać narzędzia, które pozwolą zwiększyć zdolność tranzytową sieci, czas przetrzymywania wody oraz walor ekologiczny, a także obniżyć koszty eksploatacji sieci.
Niewątpliwie w większości polskich miast istniejące systemy wód opadowych wymagają znacznych inwestycji, tak aby sprostać wyzwaniom związanym ze zmianą klimatu, szybką urbanizacją miast oraz przepisom prawnym. Szansą na poprawę jakości systemów odwodnieniowych jest wyposażenie ich w najniższy poziom pomiarów i sterowania (czujniki i sterowniki). To pozwoli na zmianę ich działania ze statycznego na adaptacyjne, dostosowujące się do zmian pogodowych oraz zmian w użytkowaniu gruntów.
Inwentaryzacja stanu sieci i zlewni oraz identyfikacja potrzeb użytkownika punktem wyjścia
Kiedy projektuje się nową infrastrukturę odwodnieniową lub modernizuje istniejącą, oczywistym myśleniem jest dziś wyposażenie ich w układy i systemy monitoringu oraz zarządzania. W przypadku istniejących systemów, punktem wyjścia musi być ich inwentaryzacja oraz omówienie z użytkownikiem kluczowych problemów dla zlewni, co przełoży się na określenie punktów pomiarowych oraz oczekiwanych elementów sterowalnych. Aby systemy spełniały swoją rolę, muszą zostać również zintegrowane z wiarygodnymi danymi pogodowymi.
Podejście kompleksowe
Istotnym elementem kompleksowego podejścia do zarządzania wodami opadowymi jest również spodziewany efekt ekologiczny. Lepsze zarządzanie siecią wodno-kanalizacyjną wpływa pozytywnie zarówno na środowisko naturalne, jak i komfort życia mieszkańców. Monitorowanie procesu transportu, oczyszczania i wykorzystania wód opadowych, a także kierowanie procesami eksploatacyjnymi, to jeden z elementów nowoczesnego, ekologicznego zarządzania miastem. Chodzi już nie tylko o zminimalizowanie ryzyka szkód podtopień i powodzi, których usunięcie jest dla budżetu miasta często sporym wydatkiem, ale przede wszystkim o koszty eksploatacji systemu. Dzięki zastosowaniu obiektów zdalnie sterowanych zostają one zmniejszone, a gospodarowanie wodą staje się bardziej efektywne.
Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu systemu monitoringu sieci, bezpieczeństwo mieszkańców znacząco wzrasta. W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej władze nie tracą czasu na zebranie i prognozowanie danych oraz ich długotrwałą analizę, ale od razu wzywają odpowiednie służby techniczne. Szybszy czas reakcji pozwala ograniczyć do minimum straty.
Inteligentna automatyka i IT
Wykorzystać w pełni możliwości retencyjne zlewni
Optymalne wykorzystanie pojemności retencyjnej systemów odwodnieniowych jest dla zarządcy wyzwaniem przyszłości. Bez wsparcia nowoczesną technologią jest to praktycznie niemożliwe. Monitorując przez rok jedną ze zlewni w Trójmieście, stwierdziliśmy, że wykorzystywała ona zaledwie 30% swojej pojemności retencyjnej, podczas gdy w tym czasie pojawiały się lokalne podtopienia – mówi Dorota Banasiak, menedżer projektu w Ecol-Unicon. Analizy wykazały, że napełnienie kluczowego w układzie zbiornika retencyjnego nie rosło wraz ze wzrostem przepływu oraz poziomu wody w komorze rozdziału. Taka informacja wskazała konkretne punkty na sieci, które wymagają przebudowy, aby wyeliminować problem podtopień – dodaje.
Kompleksowość rozwiązań będących elementami nowoczesnych układów wodociągowo-kanalizacyjnych umożliwia realną ocenę zagrożenia powodziowego, a więc, w prostej linii, większe bezpieczeństwo mieszkańców i miasta. Pozwala także na racjonalne, skuteczne zarządzenie lokalną gospodarką wód opadowych i bardziej efektywne inwestowanie w tym obszarze. Dla miast, które decydują się na korzystanie z takich systemów w dłuższym okresie czasu to czysty zysk – ekonomiczny, funkcjonalny i wizerunkowy.
Przeczytaj także: Co należy robić z wodą deszczową w miastach?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.