Zadaniem robota będzie praca w ekstremalnych warunkach. Ma on także wyręczać pracowników podczas wykonywania wymagających kontroli kluczowych urządzeń elektrowni.

Opracowaniem jego prototypu zajmie się zespół ekspertów ze spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oraz firm AMC Tech oraz RIOT Technologies.

Część środków potrzebnych na realizację projektu pochodzi z grantu, jaki PGE otrzymała w ramach Programu Sektorowego NCBR. Jego celem jest wspieranie przedsiębiorców opracowujących technologie i rozwiązania, które zwiększą bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz efektywność sektora energetycznego. Pula, przewidziana przez centrum na dofinansowanie zgłoszonych projektów, to 100 mln zł.

Grupa PGE wykorzysta 25% tej sumy. Oprócz prototypu robota firma pracuje także m.in. nad sezonowym akumulatorem ciepła wykorzystującym przemiany termochemiczne i zasilane z odnawialnych źródeł energii. Opracowuje też system autonomicznej redukcji skutków awarii w głębi sieci energetycznej oraz inteligentny układ rekonfiguracji sieci niskiego napięcia wraz z systemem wsparcia służb monterskich. Jednym z ciekawszych projektów jest monitoring i kontrola systemu elektroenergetycznego pod kątem eksploatacji farm wiatrowych, wydłużenia ich żywotności i optymalizacji oddziaływania na otoczenie.

Grupa Kapitałowa PGE to jedno z największych w Polsce przedsiębiorstw sektora elektroenergetycznego. Jej działalność obejmuje wydobycie węgla brunatnego, wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła, a także obrót hurtowy, dystrybucję i sprzedaż energii elektrycznej. Udział w produkcji energii w Polsce wynosi około 40%, w dystrybucji zaś – około 26%. W skład grupy wchodzi 12 spółek zależnych.

Przeczytaj także: PGE umacnia pozycję lidera na rynku elektroenergetycznym