W ramach inwestycji wybudowany zostanie m.in. fragment sieci kanalizacji sanitarnej o długości ponad 10 km, a także 4-kilometrowy odcinek sieci wodociągowej. Wdrożony będzie również inteligentny system zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi GIS wraz z modelem hydraulicznym. Jednym z najważniejszych zadań będzie jednak wybudowanie elektrowni fotowoltaicznej na terenie stacji uzdatniania wody.

Dzięki tej dotacji i całemu projektowi, sieci kanalizacyjne i wodociągowe powstają w nowych obszarach miasta – tam, gdzie ich nie było albo gdzie były w bardzo złym stanie. Czymś nowym i ważnym będzie instalacja fotowoltaiczna na ujęciu wody. To rodzaj mini-elektrowni, która przyniesie oszczędności finansowe poprzez obniżenie kosztów przesyłania wody. Każdy element tego projektu jest istotny ze względu na rozwój miasta, bo jeżeli kanalizujemy kolejne fragmenty miast i zakładamy wodociągi, to mogą tam rozwijać się firmy – zaznaczyła prezes PGKiM Małgorzata Bocheńska.

W efekcie z nowoczesnej kanalizacji i nowego systemu oczyszczania ścieków skorzysta 693 nowych użytkowników.

Prace modernizacyjne potrwają do końca 2020 r. Wartość całej inwestycji to ponad 11,3 mln zł. Dofinansowanie projektu pochodzić będzie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

Przeczytaj także: Dotacje z NFOŚiGW na projekty wod-kan na Ukrainie i Białorusi