PGW Wody Polskie opublikowało dane dotyczące stanu prac nad wnioskami taryfowymi. Opublikowana informacja powstała na podstawie dokumentów przekazanych przez wszystkich dyrektorów poszczególnych regionalnych zarządów gospodarki wodnej (RZGW) do dnia 27 kwietnia br. włącznie.

Jak podaje PGW Wody Polskie

  • złożono 2547 wniosków taryfowych; liczba ta uwzględnia wnioski, które wpłynęły w kwietniu, a także wnioski złożone podwójnie (przesłane zarówno przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, jak i przez wójtów);
  • wydano łącznie 1240 decyzji, w tym 836 zatwierdzających i 404 negatywne;
  • 501 decyzji oczekuje na podpisanie (po złożeniu wyjaśnień przez wnioskodawców i dokonaniu kolejnej weryfikacji przez organ regulacyjny);
  • 800 wniosków nadal jest procedowanych – w trakcie składania wyjaśnień ze strony przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych (wg wysłanych wezwania);
  • w stosunku do sześciu wniosków odmówiono wszczęcia postępowania.

Proces weryfikacji wniosków taryfowych jest utrudniony ze względu na znaczną liczbę błędów formalnych w składanych dokumentach wyjaśniają Wody Polskie. Duży odsetek złożonych materiałów charakteryzował się znaczną niestarannością.

Jak wynika z podanych przez PGW, ponad połowa przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych nie dokonała korelacji danych umieszczonych w tabelach z tymi prezentowanymi w uzasadnieniu. W związku z tym liczba wezwań do składania dodatkowych wyjaśnień lub uzupełnień informacji zawartych we wnioskach jest niemała. W komunikacie zaznaczono też, że wnioskodawcy nie zapoznali się w wystarczającym stopniu z procedurą przygotowywania wniosków taryfowych.

Na podstawie przesłanych danych można już stwierdzić, że w odniesieniu do co najmniej kilkunastu gmin nikt nie wystąpił z wnioskami taryfowymi – informują Wody Polskie.

Prezentacja danych statystycznych dotyczących szczegółowej klasyfikacji decyzji wydawanych przez organy regulacyjne oraz poziomu proponowanych taryf będzie odbędzie się po zakończeniu całego procesu taryfikacji.

Zobacz także: Jezioro Goczałkowickie: zagrożenia wykryje nowy radar