Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Rawa Mazowiecka, Wolbórz i Rzeczyca, we współpracy z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej, będą tworzyć klaster energii. Celem jego powstania jest rozwój energetyki w wymiarze lokalnym i regionalnym.
Klaster energii w łódzkiem. Fot. artjazz/Shutterstock
List intencyjny w sprawie utworzenia klastra energii podpisali przedstawiciele władz pięciu miejscowości regionu łódzkiego: Tomaszowa Mazowieckiego, Opoczna, Rawy Mazowieckiej, Wolborza i Rzeczycy, a także Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej.
Gminy postanowiły wspólnie dążyć m.in. do redukcji emisji zanieczyszczeń, zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i osiągnięcia samowystarczalności energetycznej poprzez budowę własnych źródeł wytwórczych opartych o lokalne zasoby paliwowe. W sposób szczególny chcą wykorzystywać odnawialne źródła energii (OZE).
Jak zdefiniowała Sylwia Całus, prodziekan ds. współpracy i rozwoju Politechniki Częstochowskiej, klaster energii to mechanizm pozwalający na rozwój energetyki w lokalnym i regionalnym wymiarze, uwzględniającym system zarządzania popytem.
Zgodnie z obowiązującą definicją, zapisaną w nowelizacji ustawy o OZE, która weszła w życie 1 lipca 2016 r., klaster energii to porozumienie cywilnoprawne, którego celem jest równoważenie zapotrzebowania na energię lub paliwa gazowe jego członków. Mogą nimi być zarówno osoby fizyczne, prawne, jak i nieposiadające osobowości prawnej, a także jednostki naukowe i badawczo-rozwojowe, zlokalizowane na terenie jednego powiatu lub pięciu gmin.
W ramach klastra możliwe jest wytwarzanie energii elektrycznej zarówno z paliw konwencjonalnych, jak i z OZE, a ponadto: produkcja ciepła z OZE i z energii konwencjonalnej, wytwarzanie paliw gazowych, płynnych, obrót energią elektryczną, sprzedaż energii lub paliw odbiorcom końcowym oraz magazynowanie energii i jej nośników.
Klastry energetyczne, oczywiście pod warunkiem spełnienia konkretnych warunków, dają dużo większe możliwości rozwoju miasta, ponieważ dużo lepiej oceniane są projekty kogeneracji energetycznej, w ogóle projekty energetyczne, przy ubieganiu się o środki zewnętrzne. Bardzo się cieszę, że ten list podpisało tyle samorządów, ale mam nadzieję, że to jest początek, wszyscy mogą jeszcze do nas przystąpić – podkreślił prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Marcin Witko.
Jak mówił podczas konferencji poświęconej tematyce klastrów energii w Polsce minister energii Krzysztof Tchórzewski, rząd chce, by klastry stanowiły mechanizm stabilizacji udziału OZE w systemie energetycznym. Na ten cel, ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020, w ubiegłym roku przeznaczono 500 mln zł.
Tomaszów Mazowiecki to, spośród uczestników klastra, najbardziej zaawansowany w pracach nad projektem gminy samowystarczalnej energetycznie. Witko liczy na to, że zgodnie z rządowymi zapowiedziami, jako gmina, która podjęła wyzwanie samowystarczalności energetycznej, Tomaszów Mazowiecki będzie mógł skorzystać z około 80-procentowego dofinansowania inwestycji energetycznych.
Do działania w ramach Klastra zostaną zaproszeni także lokalni przedsiębiorcy. Jak podkreślił Marek Kaźmierczyk, wójt Rzeczycy, mamy zainteresowanych przedsiębiorców, którzy chcą przystąpić do Klastra; jest on korzystny zarówno dla przedsiębiorców produkujących energię, jak i dla podmiotów odbierających energię, ale również dla nas jako samorządu, ponieważ w perspektywie daje obniżenie kosztów funkcjonowania. Jest to możliwość wspólnego osiągnięcia sukcesu i rozwoju naszych lokalnych społeczności.
Przeczytaj także: W woj. lubuskim powstał pierwszy klaster energii
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.