Na ten moment Bogdanka eksploatuje obszary podzielone na trzy rejony: Bogdanka, Nadrybie i Stefanowo.

Skrajne ściany w Stefanowie znajdują się w odległości zaledwie 500–600 metrów od „K-6 i K-7”. Pozyskanie do eksploatacji tego obszaru oznaczałoby synergie przekładające się wprost na efektywność wydobycia Bogdanki. W opublikowanej w ubiegłym roku strategii potwierdziliśmy nasze zainteresowanie tym złożem jako potencjalnym dalszym obszarem eksploatacji, po uzyskaniu koncesji na złoże „Ostrów” – mówi, cytowany w komunikacie, Artur Wasil, prezes LW Bogdanka S.A.


Jak dodaje Wasil, spółka chce najpierw zagospodarować połowę zasobów złoża (66 mln ton), następnie – po zakończeniu prac na złożu „Ostrów” – rozważy budowę szybu.

Koncesję na wydobycie ze złoża „Ostrów” kopalnia otrzymała w listopadzie ub.r. Tu uruchomienie pierwszej ściany planowane jest na rok 2020. Następnie, w latach 2025–2030, przewiduje się udostępnienie pionowe złoża i rozbudowę infrastruktury technicznej. Po uzyskaniu dostępu do złoża zasoby spółki wzrosły o około 172 mln ton.

Zwiększenie zasobów przedłuży żywotność kopalni o około 9 lat. W sumie, biorąc pod uwagę wydobycie ze złóż „Ostrów” i „Bogdanka” i przy założeniu, że rocznie wydobycie węgla będzie kształtowało się na poziomie około 9 mln ton, kopalnia będzie funkcjonować jeszcze około 60 lat.

Przeczytaj także: Pole Bełchatów z przedłużoną koncesją na wydobycie węgla