12 czerwca br. w Turcji, w prowincji Eskisehir, uruchomiono Gazociąg Transanatolijski (TANAP). Głównym celem jego budowy jest dywersyfikacja źródeł dostaw gazu, a dzięki temu – ograniczenie zależności surowcowej od Rosji.
Gazociąg Transanatolijski (TANAP) uruchomiony. Fot. Voice of America/Twitter
Wykonujemy historyczny krok – powiedział, cytowany przez Polską Agencję Prasową (PAP), prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas ceremonii otwarcia rurociągu. Inaugurujemy projekt, który jest energetycznym „jedwabnym szlakiem”, dodał. Jego zdaniem TANAP nie tylko pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, ale też zwiększy dobrobyt ludzi na jego trasie.
Realizacja tej inwestycji wpisuje się w budowę tzw. korytarza południowego, tj. systemu gazociągów prowadzonych przez Azerbejdżan i Gruzję (Gazociąg Kaukaz), z Azerbejdżanu przez Gruzję i Turcję do Europy (TANAP) oraz przez Grecję, Albanię do Włoch i dalej do Europy (obecnie budowany gazociąg TAP). Korytarz ten powstaje by umożliwić bezpośredni przesłał gazu ziemnego z rejonu Morza Kaspijskiego do Europy.
Obecny na uroczystości prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew stwierdził, że Południowy Korytarz Gazowy to nowy format kooperacji w Eurazji, który stanowi zwycięstwo braterstwa azersko-tureckiego.
W uroczystości wzięli udział również prezydenci Ukrainy i Serbii, Petro Poroszenko i Aleksandar Vuczić, a także premier Bułgarii Bojko Borisow. USA reprezentowała Sandra Oudkirk, zastępczyni asystenta sekretarza stanu z Biura Zasobów Energetycznych Departamentu Stanu.
Docelowo, wspierany przez USA i Unię Europejską gazociąg TANAP ma zostać połączony z transadriatyckim gazociągiem TAP na granicy turecko-greckiej; według zapowiedzi Erdogana nastąpi to w czerwcu 2019 r.
Dzięki realizacji projektu TANAP gaz ze złoża kaspijskiego Szah Deniz ma popłynąć do krajów Unii Europejskiej. Ceremonia rozpoczęgia jego budowy miała miejsce w marcu 2015 r., projekt udało się zrealizować w niewiele ponad trzy lata. Całkowita długość instalacji o średnicach 48” (1219 mm) i 56” (1422 mm) to 1850 km, jak można przeczytać na stronie projektu. Odcinek o długości aż 19 km poprowadzony został po dnie Morza Marmara (części Morza Śródziemnego).
Początkowo przepustowość rurociągu wyniesie 16 mld m3 gazu rocznie: 6 mld m3 surowca do Turcji, a 10 mld m3 do Europy. Planuje się jej zwiększenie w dwóch kolejnych etapach: w 2023 r. do 23 mld m3 i w 2026 r. do 31 mld m3. W konsorcjum budującym TANAP 58% udziałów posiadała azerska państwowa spółka energetyczna Socar, 30% należało do tureckiej państwowej firmy Botas, a 12% do brytyjskiego potentata paliwowego BP.
Przeczytaj także: Finlandia: rozpoczęła się budowa gazociągu Balticconnector
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.