PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) zawarła umowę na redukcję emisji tlenków azotu w Elektrowni Opole. To kolejna inwestycja, mająca na celu dostosowanie zakładu do wymagań środowiskowych wynikających z konkluzji BAT. Umowa z SBB Energy opiewa na kwotę blisko 43 mln zł.
Prace modernizacyjne w Elektrowni Opole związane są unijnymi wymaganiami środowiskowymi (konkluzje BAT). Fot. www.blok5i6.pl
W ramach zadania wykonawca rozbuduje istniejące instalacje redukcji emisji NOₓ do wartości ≤150 mg/Nm³ metodami niekatalitycznymi, powiększy powierzchnię ogrzewalną przegrzewacza pary wtórnej w kotłach o około 12%, a także nałoży powłoki ochronne, które zabezpieczą ekrany komory paleniskowej przed działaniem korozji niskotlenowej.
Wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych wiąże się m.in. z emisją do atmosfery pyłów oraz takich związków jak dwutlenek siarki i tlenki azotu. Konsekwentnie modernizujemy wszystkie nasze bloki energetyczne, zwiększając efektywność aktywów i wypełniając najwyższe europejskie standardy środowiskowe. Dzięki przeprowadzonym dotychczas modernizacjom w Elektrowni Opole uzyskano redukcję emisji SO₂ o około 60%, a emisji NOₓ i pyłów o około 50% – mówi Sławomir Zawada, prezes PGE GiEK.
Jak podaje spółka, elektrownia – na etapie budowy – wyposażona została w urządzenia do redukcji emisji pyłu, siarki oraz tlenków azotu.
Oprócz ww. przedsięwzięcia w Elektrowni Opole, w ramach dostosowania działania zakładu do unijnych regulacji, wymienione zostaną również elektrofiltry, poziomy dyszowe w absorberach oraz klapy spalin na ich obejściach, zmodernizowana będzie instalacja redukcji tlenków azotu oraz wybudowana dodatkowa oczyszczalnia ścieków. Koszt całej inwestycji to około 300 mln zł. Prace zakończą się do 2021 r.
Przeczytaj także: Modernizacja bloków 1–4 w Elektrowni Opole
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.