W ramach tego kontraktu odbędzie się kompleksowa wymiana i modernizacja części technologicznej elektrofiltrów wraz z układami elektrycznymi, sterowania i AKPiA (aparatura kontrolno-pomiarowa i automatyka) oraz instalacji odprowadzania popiołu spod elektrofiltrów, a także uruchomienie oraz optymalizacja pracy.

Zgodnie z harmonogramem, roboty mają rozpocząć się w grudniu br. i potrwać do drugiego kwartału 2022 r. W ich efekcie aż o połowę zmniejszy się stężenie emisji pyłu do atmosfery – wszystkie cztery pracujące obecnie bloki energetyczne w Elektrowni Opole spełnią rygorystyczne standardy emisyjne zawarte w tzw. konkluzjach BAT.


Ponadto, jak przypomina Sławomir Zawada, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK), na terenie Elektrowni Opole budowane są dwa wysokosprawne bloki energetyczne – nr 5 i 6 o łącznej mocy 1 800 MW.

Wykorzystane podczas budowy najnowocześniejsze technologie pozwolą na uzyskanie sprawności netto w produkcji energii elektrycznej powyżej 45%. oraz umożliwią znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla. Podpisana umowa na modernizację elektrofiltrów we wszystkich obecnie pracujących tu jednostkach wytwórczych sprawi, że Elektrownia Opole spełniać będzie najostrzejsze unijne wymagania w zakresie norm ochrony środowiska, które wejdą w życie w 2021 r., tym samym realnie wpłynie również na poprawę jakości powietrza w regionie – mówi, cytowany w komunikacie, Sławomir Zawada.

Jak podało biuro prasowe PGE GiEK, po uruchomieniu bloków energetycznych nr 5 i 6 Elektrownia Opole będzie trzecią pod względem zainstalowanej mocy elektrownią konwencjonalną w Polsce.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. wchodzi w skład największej grupy energetycznej w kraju – Polskiej Grupy Energetycznej (PGE). Zajmuje się wydobywaniem węgla brunatnego oraz wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła. Spółka składa się z centrali w Bełchatowie oraz 12 oddziałów, zlokalizowanych na terenie dziewięciu województw. To kopalnie węgla brunatnego, elektrownie konwencjonalne oraz elektrociepłownie.

Przeczytaj także. Elektrownia Opole: ogromna stacja uzdatniania wody już gotowa