Linia ma liczyć 51 km, jej trasa będzie prowadzić przez powiaty: węgrowski (gmina Wierzbno), miński (gminy: Dobre, Kałuszyn, Cegłów, Latowicz) i siedlecki (gmina Wodynie) oraz w granicach województwa lubelskiego na terenie gminy Stoczek Łukowski (powiat łukowski).

Jak podano w komunikacie, przeprowadzono analizę dokumentacji i rozwiązań technicznych. Na podstawie raportu o ocenie oddziaływania na środowisko dokonano wielokryterialnej analizy poszczególnych wariantów przedsięwzięcia.


W wyniku powyższej analizy wariant III został wskazany do realizacji. Jego przebieg, w porównaniu do innych rozpatrywanych wariantów, pozwala na maksymalne oddalenie linii elektroenergetycznej od terenów zwartej zabudowy mieszkaniowej, ominięcie większości obszarowych form ochrony przyrody i lokalizację poza obszarami ochrony uzdrowiskowej – czytamy.

W decyzji wskazano m.in., że w celu zwiększenia widoczności linii elektroenergetycznej i redukcji ryzyka kolizji ptaków nałożono obowiązek zastosowania odpowiednich znaczników. Ponadto wycinka drzew ma być ograniczona do niezbędnego minimum, a na terenach leśnych zastosowane powinny być słupy nadleśne.

Wszystkie prace mają być prowadzone pod nadzorem przyrodniczym. Do tego typ i rodzaj fundamentów słupów oraz sposób ich posadowienia należy dostosować do istniejących warunków gruntowo-wodnych, potwierdzonych badaniami geotechnicznymi.

Zgodnie z planami Polskich Sieci Energetycznych (PSE), roboty budowlane mają rozpocząć się wkrótce, a wszystko powinno być gotowe w 2020 r.

Jak w minionym roku mówił, cytowany w komunikacie, Andrzej Kaczmarek, dyrektor zarządzający PSE, inwestycja między aglomeracją warszawską a Siedlcami będzie służyła milionom osób. Dotyczy tych obszarów kraju, w których popyt na energię elektryczną rośnie najszybciej oraz pomaga w przesyle energii tam, gdzie brakuje lokalnych mocy wytwórczych – stwierdził Andrzej Kaczmarek.

PSE zajmują się m.in. przesyłaniem energii elektrycznej dla wszystkich regionów w Polsce.

Przeczytaj także: PSE inwestują 1,2 mld zł w nowe linie energetyczne