Ostatnim etapem realizacji inwestycji polegającej na renowacji przewodów jest odbiór prac. W jaki sposób go przeprowadzić, by nie dopuścić do przeoczenia błędów lub nieprawidłowo wykonanej naprawy?
dr inż. Tomasz Abel, Politechnika Wrocławska
Pierwszą czynnością odbiorową powinna być zarejestrowana wizualna kontrola wewnętrzna. W przypadku obiektów przełazowych może być to przejście pracownika, a w kanałach nieprzełazowych należy wykonać kontrolę za pomocą monitoringu, kamerą inspekcyjną, na całej jego długości.
Tylko dzięki temu możliwe jest sprawdzenie jakości rękawa bądź rury czy powłoki – ale to nie wszystko, o co należy zadbać.
Co należy sprawdzić, wykonując odbiór prac renowacyjnych?
Jak wyjaśnił podczas XVI Konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa” dr inż. Tomasz Abel z Politechniki Wrocławskiej, odbiór prac jest związany z odbiorem kompletnej dokumentacji, tj. zgodności wykonania z dokumentacją projektową, zgodności zastosowanych materiałów (według karty technicznej), prawidłowości wykonania instalacji, wyników badań kontrolnych (cech materiałowych, szczelności itp.), wyników inspekcji TV).
Istotne są również dokumenty z kontroli procesu instalacji wykładziny CIPP (ang. Cured In Place Pipe) – jeżeli taką metodę renowacji wybierzemy – a w tym: protokoły z kontroli procesu nasączania wykładziny, protokoły z kontroli ciśnienia w trakcie instalacji i utwardzania wykładziny, protokoły z kontroli temperatury lub szybkości naświetlania oraz innych istotnych parametrów procesu utwardzania wykładziny.
W przypadku wykorzystania wykładziny CIPP należy wykonać też podstawowe badania laboratoryjne, takie jak:
- badania modułu sprężystości (określającego wytrzymałość – jeśli jest on zbyt niski, wytrzymałość układu może być zagrożona), czyli trzypunktową próbę zginania;
- badanie modułu sztywności obwodowej, wykonywane na próbce o długości 0,3 bądź 1 m (często występuje jednak problem z uzyskaniem próbek o odpowiedniej długości oraz prawidłowej geometrii);
- badanie wytrzymałości na zginanie (naprężenia zginające w trakcie pęknięcia), które określa poziom zbyt dużego obciążenia wykładziny. Metoda badania to wzrastające obciążenia przy trzypunktowej próbie zginania, aż do pęknięcia materiału;
- badanie grubości ścianki, tj. badanie średniej grubości laminatu przy użyciu precyzyjnej suwmiarki;
- badanie szczelności za pomocą wody – metoda opracowana przez niemiecki instytut IKT. Istotą badania jest poddanie powierzchni próbki wymuszonemu działaniu założonego ciśnienia wody wypełniającej specjalnie w tym celu skonstruowaną komorę ciśnieniową.
Badania na odrywanie – metoda pull-off
Warto skorzystać również z badania z wykorzystaniem metody pull-off, analogicznym do badania wytrzymałości betonu na rozciąganie. Należy przy tym posiłkować się normą PN-EN 1542: 2000.
Ta metoda pomiarowa polega na pomiarze siły odrywającej przyklejony do badanej powierzchni metalowy krążek o znanej powierzchni; w przypadku powłok renowacyjnych dodatkowo analizie poddaje się charakter zerwania, czyli tego, jaka warstwa została oderwana – dodał dr inż. Abel.
Przeczytaj także: Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa” 2018 – relacja
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.