Działania te są realizowane w celu zapewnienia ciągłości dostaw wody w tej części aglomeracji. Rozbudowa istniejącej sieci wodociągowej umożliwi także utrzymanie wymaganego ciśnienia w dotychczas eksploatowanych magistralach, co z kolei wpłynie na poprawę niezawodności pracy sieci. Inwestycja jest realizowana w porozumieniu z władzami Pruszkowa, Piastowa oraz Powiatu Pruszkowskiego – opisuje inwestycję warszawskie MPWiK.

Wykonawcą zadania została firma Polaqua sp. zo.o. Powierzono jej budowę ponad 11-kilometrowej magistrali wodociągowej na terenie miast Piastów i Pruszków.

Przedsięwzięcie zostało podzielone na dwa zadania. Pierwsze obejmuje budowę odcinka magistrali o długości niemal 8 km i średnicy 500 mm. Przewód zostanie ułożony wzdłuż ulic: Przejazdowej, Żbikowskiej, Jana Długosza, Poznańskiej i 3. Maja w Pruszkowie oraz Ogińskiego w Piastowie.

W ramach drugiego zadania powstać ma wodociąg o długości około 3,2 km i średnicy 400 mm. Poprowadzony zostanie wzdłuż ulic: Mostowej, Długiej, Warsztatowej, nowo projektowanej Broniewskiego i Skrajnej w Pruszkowie oraz Barcewicza i M. Dąbrowskiej w Piastowie.

Projekt będzie realizowany w latach 2018–2022. Na kolejne miesiące zaplanowane wykonanie prac projektowych. Po ich zakończeniu oraz po pozyskaniu pozwolenia na budowę, będzie można rozpocząć działania w terenie. 

Przedsięwzięcie stanowi część większego projektu polegającego na uruchomieniu drugostronnego zasilania Pasma Pruszkowskiego, co pozwoli poprawić niezawodność pracy sieci dystrybucyjnej oraz zapewnić niezakłócone dostawy wody do domów mieszkańców. W planach MPWiK jest także budowa ponad 7,5 km magistrali o średnicy 800 mm na terenie dzielnic: Bemowo, Włochy i Ursus  – przekazało MPWiK. 

Największy projekt środowiskowy w Europie

Budowa sieci wodociągowej w rejonie Pasma Pruszkowskiego jest jednym z przedsięwzięć realizowanych w ramach projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza VI”, którego łączna wartość wynosi 1 mld złotych. Kolejna faza inwestycji obejmuje łącznie 42 zadania, z czego większość (33) związana jest z budową bądź rozbudową sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Ponadto modernizacji poddany zostanie zakład uzdatniania wody w Wieliszewie (Zakład Północny). Pozostałe zadania dotyczą usług (7) oraz zakupu specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego i pojazdów (2). Zadania przewidziane w tym etapie projektu zostaną zrealizowane do 2023 r.

Realizacja projektu umożliwi podłączenie do sieci kanalizacyjnej 5700 mieszkańców, a do sieci sieci wodociągowej 6720 mieszkańców. Zostanie również zredukowana ilości emisji CO2 do atmosfery na poziomie 5666 Mg/rok, gdyż w planie jest też wprowadzenie rozwiązań energetycznych obejmujących odnawialne źródła energii.

Przeczytaj także: Bydgoszcz realizuje plan modernizacji kanalizacji deszczowej