21 czerwca br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie odbyły się warsztaty szkoleniowe pn. „Energooszczędna gmina i przedsiębiorstwo – razem zadbajmy o środowisko”. Było to już czwarte z 10 planowanych spotkań z przedstawicielami JST, przedsiębiorcami oraz społecznością lokalną.
Chrzanów: zorganizowano warsztaty szkoleniowe pn. „Energooszczędna gmina i przedsiębiorstwo – razem zadbajmy o środowisko”. Fot. ideaTECH
Warsztaty otworzył prezes zarządu Stowarzyszenia ideaTECH – Grzegorz Mental. Pierwszy głos zabrał dr inż. Tomasz Fiszer. W pierwszej części wystąpienia skupił się na zaprezentowaniu tematów związanych z termomodernizacją oraz niską emisją, szczególnie jej źródłach, aspektach prawnych (m. in. uchwała antysmogowa) oraz skutkach dla środowiska i zdrowia człowieka.
Druga część poświęcona była efektywności energetycznej w kontekście budynków użyteczności publicznej. Trener przedstawił – na przykładzie budynku urzędu gminy, szkoły oraz sali gimnastycznej, efekty wprowadzenia kompleksowej modernizacji energetycznej. Ważną częścią wystąpienia było omówienie rodzajów różnic oraz zasadności przeprowadzenia audytów energetycznych.
Fot. ideaTECH
Dr inż. Tomasz Fiszer wystąpienie zakończył krótkim przedstawieniem mechanizmów i programów dofinansowania przedsięwzięć mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej (m.in. 4.2. EKO-przedsiębiorstwa, programy WFOŚiGW w Krakowie) oraz wyjaśnieniem w kilku słowach autorskiej koncepcji ekspertów Stowarzyszenia ideaTECH dotyczącej „zielonych stref energetycznych”. Wspomniał również o istocie i korzyściach dla gminy z posiadania planu zaopatrzenia w ciepło energię elektryczną i paliwa gazowe.
Z kolei najważniejszą częścią wystąpienia mgr. inż. Pawła Tomaszewskiego były praktyczne porady dotyczące inwestycji z poziomu mieszkańca–przysłowiowego Kowalskiego, przedsiębiorcy oraz JST w OZE, z wykorzystaniem przede wszystkim energii słonecznej. Uczestnicy warsztatów mogli zapoznać się z mapami, lokalizacjami, technikami i technologiami wykorzystania OZE, ich ekonomiki, a przede wszystkim poznać odpowiedź na pytanie: czy to się opłaca, jak i również – kiedy?
Fot. ideaTECH
Prelegent opowiedział również o połączeniu OZE z szybko rozwijającą się gałęzią elektromobilności. To słuchaczy zainteresowało szczególnie w kontekście transportu miejskiego, czego potwierdzeniem były pytania do ekspertów po zakończeniu części prezentacyjnej.
Warsztaty wzbudziły zainteresowanie przede wszystkim przedstawicieli JST, ale i zaciekawionych tematem mieszkańców, którzy chcieli poszerzyć swoją wiedzę. Świadczą o tym pytania oraz dyskusje, po zakończeniu części wykładowej.
Uczestników zainteresował również temat białych certyfikatów oraz system opustów, w kontekście których nasi trenerzy zostali poproszeni o uzupełnienie swoich wypowiedzi o własne doświadczenia i przemyślenia. Z sali padły też pytania o gospodarkę odpadami, pod kątem budowy spalarni, na przykładzie chociażby Wiednia czy Krakowa. Goście zastanawiali się nad możliwościami takiej inwestycji na ziemi chrzanowskiej.
To kolejny przykład świadomej ekologicznie gminy, która w trosce o dobro i zdrowie mieszkańców rozważa różne pomysły i inicjatywy, które mogą pomóc w walce z niską emisją oraz zanieczyszczeniem środowiska.
Fot. ideaTECH
Kolejne, najbliższe spotkanie z tego cyklu odbędzie się 29 br. czerwca w Bieczu. Kolejne planowane są z końcem sierpnia i we wrześniu. Więcej informacji na stronach internetowych: www.zielonestrefy.pl oraz www.ideatech.org.pl.
Zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Przeczytaj także: Termomodernizacja i spalanie biomasy w Rytrze – warsztaty szkoleniowe
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.