Bania wdroży system dodatkowego wykorzystania energii geotermalnej z ujęcia GT1. Woda z odwiertu popłynie do ciepłowni geotermalnej, która z kolei zasili w ciepło i chłód hotel oraz inne budynki bazy turystycznej Bania.


Projekt jest ciekawy i innowacyjny.  Cieszę się, że dzięki niemu zadbamy o środowisko, stosując najnowsze technologie. Jeszcze do niedawna użytkowaliśmy kocioł węglowy, a dzisiaj nie mogę sobie wyobrazić, jak można korzystać z takiego emisyjnego źródła ciepła, mając jednocześnie zasoby geotermalne. Nasz system został zaprojektowany tak, aby z jednej strony wykorzystywać z odwiertu energię geotermalną i wodę zrzutową, a z drugiej strony stosować urządzenia, które będą produkowały chłód, choćby na potrzeby klimatyzacji w hotelu. Bilanse ciepła i chłodu są tak rozłożone, że wyższych parametrów nie bylibyśmy już w stanie osiągnąć – mówi, cytowany w komunikacie, Paweł Dziubasik, prezes Bania sp. z o.o.

System zostanie wybudowany do 30 czerwca 2019 r. Efekt ekologiczny to spadek emisji gazów cieplarnianych w wysokości 1040 ton CO2 rocznie. Produkcja energii cieplnej z nowych mocy wytwórczych instalacji wykorzystujących OZE wyniesie 4 928,9 MWht/rok. Całkowity koszt budowy to niemal 9,5 mln zł.

W kompleksie turystycznym Bania w Białce Tatrzańskiej energia będzie produkowana także z oczyszczonych ścieków.

Przeczytaj także: Kto wybuduje farmę wiatrową Potęgowo-Wschód?