W lipcu 2018 r. szwedzki koncern Sandvik poinformował o przejęciu amerykańskiej, prywatnej firmy Inrock – wiodącego producenta narzędzi do wiertnictwa skalnego (ang. rock drilling). Inrock to firma z siedzibą w Houston, która specjalizuje się w dostawach osprzętu wgłębnego oraz serwisu kierunkowego dla techniki HDD (ang. Horizontal Directional Drilling). Wśród typowych narzędzi znajdują się świdry trójgryzowe, poszerzacze rolkowe, silniki płuczkowe, stabilizatory, system nawigacji Paratrack oraz inne akcesoria znajdujące zastosowanie głównie w segmencie maxi HDD. 

Inrock – do tej pory prywatna firma, teraz część koncernu Sandvik

W 2017 r. Inrock zatrudniał na całym świecie 70 pracowników, a wartość sprzedaży firmy wyniosła 46 mln USD. Jak wynika z wypowiedzi szefa Sandvika Bjorna Rosengrena, połączone wysiłki inżynierów Sandvik Mining and Rock Technology oraz Inrocka pozwolą na dynamiczny rozwój sektora narzędzi dla skalnych aplikacji. W planach rozwoju jest ekspansja na rynki związane z urządzeniami wiertniczymi z segmentu mini i midi. Formalnie połączenie firm nastąpi w trzecim kwartale 2018 r. 

Połączenie firm Brownline i SlimDrill International

W tym samym miesiącu doszło także do połączenia firm świadczących usługi nawigacyjne w otworach kierunkowych za pomocą żyrokompasu: Brownline oraz SlimDrill International. Przejmującym jest spółka Brownline, a jej dotychczasowa firma partnerska będzie odtąd funkcjonować pod szyldem Brownline USA. SlimDrill to znana spółka serwisowa obejmująca swoim działaniem obszar obydwu Ameryk.

Należy się spodziewać, że dzięki połączeniu sił grupa Brownline będzie w stanie zrealizować na całym świecie około 1200 projektów (przekroczeń) rocznie o łącznej długości wierconych otworów około 435 km. Frans de Bruin, pełniący funkcję dyrektora zarządzającego firmy Brownline, ocenił akwizycję jako szansę na znaczący wzrost potencjału świadczonego serwisu i usług polowych oraz umocnienie pozycji na dotychczasowych głównych rynkach: amerykańskim i europejskim. Brownline jako światowy lider w nawigacji żyrokompasowej dostrzega potrzebę stałego rozwoju i kreowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych dla branży bezwykopowej.

Przeczytaj także: Planowanie i realizacja projektów HDD. Podstawowe zasady, etapy prac, warunki stosowania techniki