Zakończyła się budowa chińskiego tunelu energetycznego, w którym ułożone zostaną linie najwyższego napięcia (inaczej ultrawysokiego napięcia, ang. ultra high voltage). Obiekt wydrążono pod rzeką Jangy, we wschodniochińskiej prowincji Jiangsu.
Wnętrze londyńskiego tunelu energetycznego. Fot. London Power Tunnels, National Grid
Tunel ten jest kluczowym elementem projektu budowy sieci energetycznej o napięciu 1000 kV, łączącej Huainan, Nanjing i Shanghai. Realizacja tego projektu ma pomóc w ograniczeniu braków prądu w delcie Jangcy.
Długość wydrążonego tunelu to 5,47 km, a jego średnica to 12,07 m. Jego trasę wyznaczono pomiędzy Nantong (na północy) a Suzhou (na południu). Największa wartość głębokości, na jakiej posadowiony został tunel, to 74,83 m (pod dnem Jangcy).
Maszyna TBM (ang.Tunnel Boring Machine) rozpoczęła drążenie 28 czerwca br.; poruszała się z prędkością 14,12 m dziennie. Jest to nowy rekord w Państwie Środka: do tej pory chińskim rekordem w przypadku średniej prędkości drążenia było 11,6 m dziennie.
Chińczycy zdecydowali się na budowę tunelu, aby zmniejszyć koszty budowy nowej sieci oraz jej późniejszego utrzymania, a także zredukować negatywny wpływ realizacji projektu na środowisko.
Przewody energetyczne będą mieć obudowę metalową, a izolowane będą gazem. Ma to miec pozytywny wpływ na przewodzenie energii elektrycznej, bezpieczeństwo, zachowanie przestrzeni i koszt utrzymania.
Wartość inwestycji to 696,8 mln USD. Realizacja projektu ma zakończyć się w 2019 r.
Przeczytaj także: London Power Tunnels: drugi etap budowy podziemnej sieci
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.