Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) w pierwszym półroczu br. zużycie benzyny, oleju napędowego oraz LPG wzrosło o 4% w porównaniu do analogicznego okresu 2017 r. Największy wzrost widoczny jest w przypadku benzyny silnikowej – tu zużycie jest większe od ubiegłorocznego o 6%.
Zużycie paliwa w Polsce w I półroczu 2018 r. wyniosło 15 069 tys. m³. Fot. Pixabay
Konsumpcja paliw ciekłych po sześciu miesiącach 2018 r. wynosi 15 069 tys. m³. Dane dotyczą trzech głównych gatunków paliw: benzyny silnikowej (zużycie w ostatnim półroczu: 2 944 m³), oleju napędowego (9 724 m³) oraz gazu płynnego LPG (2 401 m³).
W I połowie 2018 roku popyt na paliwo w kraju został zaspokojony większą od ubiegłorocznej produkcją krajową oraz uzupełniająco importem, który ostatecznie okazał się nieco mniejszy, niż w tym samym okresie 2017 roku. Skuteczna eliminacja z rynku szarej i czarnej strefy daje coraz lepsze efekty widoczne w oficjalnym zapotrzebowaniu na paliwa płynne – podano w komentarzu.
POPiHN dodała, że czynnikiem hamującym wzrost zużycia paliw mogły być ich rosnące ceny. Jednocześnie zadziałał jednak wzrost liczby samochodów oraz zamożności społeczeństwa, ale także rozwijająca się w stabilnym tempie gospodarka.
Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego to powstała w 1995 r. jednostka, w skład której wchodzą największe firmy z branży paliwowej działające w Polsce: Amic Polska, BP, Circle K Polska, Fuchs Oil, Grupa Lotos, PERN, PKN Orlen, Shell, Slovnaft, Tanquid oraz Total. Jej zadaniem jest tworzenie płaszczyzny do współpracy pomiędzy tymi koncernami.
Przeczytaj także: Rośnie wydobycie gazu przez PGNiG w Norwegii
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.