6 września br. spółka Polskie LNG przystąpiła do Organizacji Portów Bałtyckich (ang. BPO – Baltic Ports Organization), największego regionalnego zrzeszenia w obszarze Morza Bałtyckiego, skupiającego 45 podmiotów z 9 krajów.

Włączenie Polskiego LNG w struktury BPO odbyło się w Szczecinie, podczas dorocznej konferencji Baltic Ports Conference, która po raz drugi zorganizowana została w naszym kraju.

Doceniamy działalność BPO mającą na celu wspieranie rozwoju LNG jako paliwa w transporcie morskim. Dzięki tej organizacji głos branży jest słyszalny w wielu kluczowych ośrodkach decyzyjnych. Terminal LNG w Świnoujściu z racji swoich parametrów, lokalizacji i rozwijanej stale działalności ma szczególne znaczenie w basenie Morza Bałtyckiego. Członkostwo w BPO pozwoli nam inspirować dyskusję nt. roli i znaczenia gazu skroplonego w regionie. Planujemy aktywnie uczestniczyć w spotkaniach grup roboczych, by wspólnie z pozostałymi członkami efektywnie prezentować nasze stanowiska na forach międzynarodowych” – podkreślił Jakubowski.

W ciągu kolejnych czterech bądź pięciu lat, świnoujski terminal ma przejść proces rozbudowy: moce regazyfikacyjne zostaną zwiększone z 5 do 7,5 mld Nm3, powstanie kolejne nabrzeże, przeznaczone dla mniejszych, a także kolejny, tj. trzeci, zbiornik na LNG.

Baltic Ports Organization – BPO – jest organizacją non-profit, która powstała w 1991 r. jako podmiot mający promować kooperację wśród portów. Do BPO należą trzy polskie porty: Gdańsk, Gdynia oraz Port Szczecin-Świnoujście. Siedziba BPO znajduje się w Tallinie, w Polsce natomiast organizacja posiada biuro zamiejscowe w Gdyni.

Przeczytaj także: Kolejny metanowiec z LNG w Świnoujściu