• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Koniec budowy gazociągu Czeszów–Kiełczów

Opublikowano: 24-09-2018 Źródło: Budimex

Na zlecenie spółki Gaz-System S.A., spółka Budimex wybudowała gazociąg wysokiego ciśnienia o długości 32,5 km (średnica 1000 mm). 24 września br. poinformowano, że Budimex uzyskał bezusterkowy odbiór końcowy budowy.


Koniec budowy gazociągu Czeszów–Kiełczów. Fot. Gaz-System S.A. Koniec budowy gazociągu Czeszów–Kiełczów. Fot. Gaz-System S.A.

Rurociąg poprowadzono na trasie od Zespołu Zaporowo-Upustowego Czeszów do węzła Kiełczów. Kontrakt był realizowany w ramach budowy gazociągu granica RP (Lasów)–Taczalin–Radakowice–Gałów–Wierzchowice wraz z infrastrukturą niezbędną do  jego obsługi. Całkowita wartość projektu to ponad 63 mln zł. Komisja Europejska w październiku 2013 r. przyznała inwestycji status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym” (ang. Project of Common Interest). 

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Budimex wybudował 32,5 km gazociągu zlokalizowanego na terenie dwóch gmin: Zawoni i Długołęki, położonych na terenie woj. dolnośląskiego. Firma podkreśla w wystosowanym komunikacie, iż odbiór końcowy projektu okazał się bezusterkowy.

Jesteśmy tym bardziej dumni z uzyskania bezusterkowego odbioru, bo inwestor to spółka strategiczna dla polskiej gospodarki, odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce – mówi Dariusz Blocher, prezes zarządu spółki Budimex.

Jak informuje wykonawca, kontrakt obejmował także wykonanie zespołów zaporowo–upustowych, dróg dojazdowych oraz nowych przyłączy elektroenergetycznych dla obiektów.

Budowa gazociągu stanowiła duże wyzwanie techniczne i organizacyjne, ponieważ inwestycja była realizowana na terenie objętym programem Natura 2000, w związku z czym musieliśmy nie tylko zadbać o jakość i terminowość prac, ale także o ochronę cennych przyrodniczo terenów. W tym celu zastosowaliśmy np. technologię przewiertu sterowanego HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) – wyjaśnił Blocher.


Gazociąg został napełniony i poddany rozruchowi. Uzyskano już pozwolenie na jego eksploatację.

Przeczytaj także: Ruszyła budowa gazociągu Polska–Słowacja

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!